Üç yaşındaki her 10 çocuktan biri internet kullanıcısı

TechnoLogic 23 Haziran 2015 1
Üç yaşındaki her 10 çocuktan biri internet kullanıcısı

Yeni yapılan bir araştırmaya göre, Almanya’da üç yaşındaki her 10 çocuktan biri düzenli olarak internet kullanıyor.

Alman İnternette Güven ve Güvenlik Enstitüsü’nün yaptığı bir araştırma küçük çocukların internet kullanma alışkanlıklarına ilişkin çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor.

Buna göre, üç yaşındaki her 10 çocuktan biri internet kullanıyor. Araştırmada, okuma yazma dahi bilmeden internet kullanan üç yaşındaki çocukların oranı, erkeklerde yüzde 12, kızlarda ise yüzde 9’u bulduğu belirtiliyor.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, 3-8 yaş arası çocukların davranışlarının incelendiği araştırma, 1 milyon 200 bin çocuğun düzenli olarak çevrimiçi olduğunu gösteriyor. Bu da istatistiksel olarak bu yaş grubundaki her üç çocuktan biri anlamına geliyor.

Araştırmaya göre, yaşı büyük çocuklar interneti arama motorları sayesinde araştırma yapmak için kullanırken, üç yaşındakiler ise daha ziyade Youtube gibi portallar üzerinden video izlemek, oyun oynamak ve çocuk şarkıları dinlemek için kullanıyor.

Araştırma, çocukların üçte ikisinin ebeveynlerinin yardımı olmadan sanal dünyada dolaştığını gösteriyor. Bununla birlikte çocukların araştırmacılara verdiği yanıtlarda, her üç çocuktan biri internet ağını kullanmayı iyi bildiğini öne sürüyor.

Bir Yorum »

  1. Kaan Karadeniz 25 Haziran 2015 at 05:41 - Reply

    Rakamlardan memnun olan kimler var bilmiyorum ama böyle giderse dijital bağımlılık çok büyük sorun haline gelecek. Çocukları erken yaşlardan dijital ortamla değil kitaplarla tanıştırmak gerekiyor. Gerçi yurt dışı ve yerel olarak bu rakamsal durumları farklı görmek gerekiyor.

    Avrupa veya Amerika insanı bizden çok daha fazla kitap okuyor ama aynı zamanda bizden çok daha fazla dijital ortamda vakit geçiriyor. Çocuklarını çok daha erken yaşlarda kitaplarla tanıştırıp aradaki dengeyi kuruyorlar. Umarım bir şekilde biz de bu dengeyi kurmayı başarabiliriz.

Bir cevap yazın »