Uzay yolunda yeni araç

NASA (Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi)’nın uzay mekiği programını sonlandırmasıyla özel sektörde hız kazanan uzay mekiği üretimi yarışına yeni bir uzay aracı eklendi.

SpaceX şirketinin ürettiği Dragon V2’nin en büyük özelliği, bir helikopter gibi dikey iniş-kalkış yapabilmesi.
Yedi mürettebat kapasiteli Dragon V2 uzay kapsülü, birden çok kez uzay yolculuğu yapabiliyor.

Kapsülü tanıtan şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Elon Musk, Dragon V2’nin uzaya gidiş masraflarını düşüreceğini söylüyor.

NASA’nın üç yıl önce uzay mekiği filosunu emekli etmesinin ardından, Amerikan astronotları uzaya gidiş gelişlerinde, Rus uzay mekiklerini kullanıyordu. ABD, bir astronotun seyahati için Rusya’ya 71 milyon dolar ödüyor.

BBC’nin haberine göre, kapsülün ilk versiyonu, SpaceX Dragon, 2010 yılındaki ilk uçuşunda dünyanın yörüngesine yerleşebilen ilk ticari uzay kapsülü olmuştu. Dragon, son iki yıldır Uluslararası Uzay İstasyonu’na sürekli olarak kargo taşıyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın