TechnoLogic – Vodafone Türkiye Bulut Teknolojileri Üssü’ne uluslararası onay


Vodafone Türkiye Bulut Teknolojileri Üssü’ne uluslararası onay

TechnoLogic 08 Temmuz 2015 0
Vodafone Türkiye Bulut Teknolojileri Üssü’ne uluslararası onay

Vodafone Türkiye Bulut Teknolojileri Üssü, veri merkezi sektöründe tasarım standartlarını belirleyen ve tüm dünyada geçerliliği olan “TIER 3 Sertifikası”nı almaya hak kazandı.

Vodafone’dan yapılan açıklamaya göre, bulut teknolojileri ve dijital hizmetler alanında Türkiye’nin en büyük teknoloji merkezi olan üs, veri merkezleri araştırma kuruluşu Uptime Institute tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, sertifikayı almaya hak kazandı.

Şirket, kurumsal müşterilerinin bilgi işlem ve iletişim ihtiyaçlarını karşılamak üzere sunduğu veri merkezi hizmetlerinde önemli bir başarıya imza atarken, Vodafone Türkiye’nin sunduğu veri merkezi hizmetlerinin güvenilirliği ve kalitesi global düzeyde bir kez daha tescillendi.

Veri merkezi sektöründe verinin kullanılabilirlik oranı farklı seviyelerle ifade edilirken, bu oran yükseldikçe verinin kullanılabilirliği de artıyor. Bu kapsamda, sıfır hataya yakın çalışma koşullarıyla yüzde 99,982 oranında kullanılabilirlik ve 72 saatlik kesintiye karşı dayanıklılık sağlayan, tam yedekli, yüksek teknoloji özelliklerine sahip veri merkezleri, TIER 3 seviyesine erişmiş sayılıyor.

TIER 3 sertifikası alabilmek için, yedek elektrik şebekesi, yedek enerji ve soğutma sistemleri ve yedek hizmet sağlayıcılarına sahip olmak gerekiyor. Vodafone Türkiye Bulut Teknolojileri Üssü de soğutma sistemi dahil yedekli altyapı kapasitesi, yedekli bilgi işlem sistemleri ve çalışır durumdayken bile bakımı yapılabilen güvenilir teknoloji merkezi ile TIER 3 seviyesi için gerekli tüm kriterleri karşılıyor.