Vodafone ve Huawei’den stratejik işbirliği

Dünyadaki son teknolojileri müşteriye sunmayı hedefleyen ve şebeke altyapısını son teknolojilerle modernize eden Vodafone Türkiye’nin teknoloji ekibi ile teknoloji devi Huawei ortak inovasyon takımı kurdu. Stratejik işbirliğiyle Vodafone ve Huawei’nin teknik ekipleri bundan böyle “Joint Business Innovation Team-Teknoloji ve İnovasyon için Girişim Takımı-JBIT adı altında çalışarak birlikte son teknolojileri üretecek.

Vodafone Türkiye ve Huawei arasında yapılan stratejik işbirliği, İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen Mobil Dünya Kongresi 2013’te duyuruldu. İki yıl önce Vodafone’un tüm operasyonları içinde “Küresel İnovasyon Merkezi” seçilen Oksijen Ar-Ge mühendislerinin de yer aldığı JBIT’de Vodafone ve Huawei ekipleri birlikte projeler ve katma değerli ürünler geliştirecek.

“Joint Business Innovation Team” bünyesinde geliştirilen ilk teknoloji için noter huzurunda gerçekleştirilen testte Vodafone Türkiye, 3G’de 11.3 Mbps veri yükleme (upload) hızına ilk ulaşan operatör olduğunu tescil ettirdi. Vodafone Türkiye, Huawei işbirliğiyle, test şebekesinde gerçekleştirdiği testle 3G’de veri yüklemede bir üst aşama olan 11.5 Mbps veri yükleme hızını destekleyen altyapıya sahip olduğunu gösterdi. Söz konusu teknolojiyle cepten çekilen 50 megabayt’lık (MB) bir video 70 saniye yerine 35 saniyede, 2 kat daha hızlı video paylaşım sitelerine yüklenebilecek. Bu teknolojinin sahip olduğu kapasiteyi teorik olarak tanımlayan verilere göre, 8Mbps DL/1Mbps UL ADSL bağlantı ile ortalama 10,5 saatte internete yüklenen bir DVD yaklaşık 1 saatte yüklenebilecek. Altyapı yatırımlarıyla 3G servislerinde hızını iki kat artıran Vodafone Türkiye böylece Huawei’nin geliştirdiği “3G’de dünyanın en hızlı veri yükleme hızına ulaşan ticari modemi”ni de test eden ilk operatör oldu.

Vodafone Türkiye Teknolojiden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı (CTO) Jorge Fernandes, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Mobil iletişim sektörü olarak, ülkemizin katma değerli hizmetlerden daha fazla yararlanabilmesi için ekosistemimizdeki paydaşlarımızla dirsek dirseğe çalışıyor, inovasyon üretiyoruz. Dünyanın lider iletişim teknolojileri çözüm sağlayıcılarından Huawei ile vizyon ve misyon ortaklığımız bulunuyor. Birçok alanda yakın çalıştığımız Huawei ile yenilikçi ek fırsatları da her zaman değerlendiriyoruz. 10 yıldır Türkiye ve dünyada insanları, kurumları ve toplumları birbirine bağlayan paydaşımız Huawei ile şimdi yeni bir stratejik işbirliğine imza atıyor, entellektüel ve teknik donanımızı birleştiriyoruz. Vodafone Türkiye ve Huawei’nin teknik ekipleri bundan böyle ‘JBIT’ adı altında dirsek dirseğe çalışacak, birlikte inovasyon üretecek. Bu yeni işbirliği, Vodafone Türkiye olarak hem teknolojiye hem de iş modellerine yalnızca ekipman satışı olarak değil, bir çözüm paydaşlığı olarak bakışımızın yansımasıdır. Abonelerimizin mobil iletişimin nimetlerinden en yüksek hızda faydalanmasını sağlamak ve global gücümüz ile ülkemizin teknoloji altyapısını dünya liginde üst sıralara taşımak üzere çalışmalarımıza devam edeceğiz. Huawei ile stratejik işbirliğimizi gelecekte daha da güçlendirerek sürdürmeyi umut ediyoruz.”

Toplantıda JBIT’nin ilk faaliyeti 11.3 mbps veri yükleme hızının tüketicilerin hayatında yaratacağı farka da dikkat çeken Fernandes şöyle konuştu: “Mobil internette; resim, video gibi veri yüklemek yükselen bir trend. Tüketiciler, Facebook ve Youtube gibi sitelere ve sosyal medya kanallarında giderek daha çok veri paylaşımı yaparak bu mecralarda kendilerini ifade ediyorlar. Bu nedenle de veri yüklemek (upload) giderek veri indirmek (download) kadar önem kazanıyor. Biz de Vodafone Türkiye olarak ‘son teknolojileri, ihtiyaçları doğrultusunda tüketiciye ulaştırma’ amacımız doğrultusunda faaliyetlerimizi şekillendiriyoruz. Bu bakış açısıyla veri indirmede sağladığımız mevcut yüksek hıza, veri yüklemedeki yüksek hızımıza da ekleyerek, altyapımızı geleceğin teknolojisine daha hazır hale getiriyoruz.”

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın