Vodafone’dan diyabet hastalarına uzaktan takip kolaylığı

TechnoLogic 13 Nisan 2016 0
Vodafone’dan diyabet hastalarına uzaktan takip kolaylığı

Vodafone Türkiye ile Memorial Sağlık Grubu işbirliğiyle diyabet hastalarının uzaktan takibine yönelik hayata geçirilen “Vodafone Kurumsal Cep Sağlık Programı” diyabet hastalarının şeker seviyelerini 7 gün 24 saat uzaktan takip altında tutarak, hasta ile doktor arasındaki mesafeyi teknoloji sayesinde ortadan kaldırıyor.

Vodafone Türkiye’den konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, program, Memorial Sağlık Grubu ile Vodafone’un kurumsal cep sağlık çözüm ortağı MarlinPlus işbirliği sayesinde hayata geçirildi.

Vodafone teknolojisi ve Memorial uzman hekimlerini buluşturan program kapsamında, diyabet hastalarının hayat konforunu artıracak uygulamalar, 7 gün 24 saat 4 doktor ve sağlık profesyoneli desteği, gerekli hallerde acil müdahale hizmeti, kişiye özel online veri kaydı erişimi ve özel danışma hattı hizmeti sunuluyor.

Açıklamada konuya ilişkin görüşlerine yer verilen Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, mobil teknolojinin, bireylerin yaşam kalitesini artırmayı ve sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştırdığını bildirdi.

“Abonelerimize ihtiyaç duydukları sağlık hizmetlerine her an her yerden erişebilme olanağı sunan sağlıkta dijital çözümlerimizi bir adım öteye taşıyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” değerlendirmesinde bulunan Aksoy, Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de yaklaşık 7 milyon diyabet hastası olduğunu ve nüfusun yüzde 30’unun en az bir kronik hastalıkla yaşadığını aktardı.

Türkiye’de diyabetli hasta sayısının 2035 yılında 12 milyona erişeceğinin hesap edildiği anlatan Aksoy, şu ifadeleri kullandı:

“Hasta takibi ve önleyici tıp için dijital teknolojiler, bireysel ve toplumsal refah açısından kritik öneme sahip. Vodafone Kurumsal Cep Sağlık Programı ile bugüne kadar yapılmış en kapsamlı dijital diyabet takip programını geliştirdik. Program ile diyabet hastalarının değişen şeker seviyelerini gece-gündüz otomatik olarak kayıt altına alarak, hasta ile doktor arasındaki mesafeyi teknoloji sayesinde ortadan kaldırıyor ve hastaların 7 gün 24 saat doktor kontrolünde olmalarını sağlıyoruz. Ayrıca, sosyal faydanın yanında sağlık giderlerini azaltarak ekonomiye katkı sağlamayı da hedefliyoruz. Güçlü mobil iletişim altyapımız ve yenilikçi mobil teknolojilerimiz ile sağlıkta dijital dönüşümün öncüsü olmaya devam edeceğiz.”

Genç: “Dijital hastalık takibinde kullanılan teknolojinin kalitesi çok önemli”

Memorial Sağlık Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Uğur Genç, “sağlık alanında dijital teknolojilerin kullanımının” gelecek 10 yılın en önemli trendlerinden biri olacağını belirterek, bu alanda yapılmış çalışmaların en iyisini yapmayı ve sonuçları en iyi değerlendirebilecekleri teknoloji ve cihazları kullanarak hastalara en iyi hizmeti sunabilmeyi istediklerini kaydetti.

Vodafone Türkiye teknolojisi ile bu hizmeti sunacak olmanın kendilerine büyük güven verdiğini aktaran Genç, “Dijital hastalık takibinde kullanılan teknoloji, sonuçların doğru ölçümü ve veri aktarım cihazının kalitesi çok önemli. Bu anlamda Türkiye’de dijital teknolojinin lideri Vodafone ile iş ortaklığı yapmaktan çok mutluyuz. Bu programla bize ulaşan sonuçları anında merkezimiz değerlendirecek, tedavi ve gerekli hallerde acil yardım desteği yanında 7 gün 24 saat uzman hekim ve sağlık profesyoneli desteği sunuyor olacağız” değerlendirmesinde bulundu.

MarlinPlus Üst Yöneticisi (CEO) Göksenin Aydın, sağlıkta büyük bir dijital dönüşüm yaşandığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“On yılı aşan bilgi birikimimiz ve tecrübemizle, mobil teknolojilerle desteklenen yenilikçi, yaratıcı ve özgün çözümlerimizi sağlık sektörü özelinde ürünleştiriyor ve sistemler geliştiriyoruz. Uzun yıllar süren Ar-Ge ve üretim çalışmalarımızı mobil ve iletişim teknolojileri ile destekleyerek, diyabet, aritmi, tansiyon, astım ve KOAH gibi kronik hastalıklara özel takip sistemleri geliştirmek üzerinde çalışıyoruz. Bu çalışmaların ilkini Vodafone ve Memorial güvencesi ile hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz. Dünyada sağlıkta dijitalleşme ve sağlık bilişimi gelişmelerini de yakından takip ederek global çözüm ortaklıkları kuruyoruz.”