Volkswagen 5 milyon aracı geri çağıracak

Volkswagen, emisyon değerleri manipüle edilen 5 milyon aracı onarımdan geçirilmesi için geri çağırmaya hazırlanıyor. Şirketin ortaya çıkacak servis masraflarını da karşılaması bekleniyor.

Volkswagen’in egzoz emisyon değerlerini düşük gösteren yazılımı kullandığı 5 milyon aracı geri çağırmayı planladığı bildirildi. Şirket, üretim tarihi ve modellleri farklı olan, ancak EA 189 tipi motorun kullanıldığı araçların onarımdan geçirmeye hazırlanıyor.

Şirketin Wolfsburg kentindeki merkezinden yapılan açıklamada, altıncı nesil Golf, yedinci nesil Passat ve arazi aracı Tiguan’ın ilk modelinin onarılacak araçlar arasında olduğu belirtildi.

Volkswagen, dizel otomobillerinde egzoz emisyon değerlerini düşük gösteren yazılım kullanıldığını itiraf etmişti. Dünya genelinde VW’nin 11 milyon aracında söz konusu yazılımın kullanıldığı belirtiliyor.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, şirketin mali işler sorumlusu Hans-Dieter Pötsch, bütün otomobillerin geri çağrılmasının 6 milyar 500 milyon euroya mal olacağını söyledi.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir