WordPress dünyasına büyük saldırı

Dünyanın önde gelen blog ortamlarından WordPress büyük bir elektronik saldırıya uğradı. WordPress’in servis altyapısı sağlayıcılarından Cloudflare’ın bir yöneticisi, büyük bir botnet oluşturmak için böyle bir saldırı düzenlenmiş olabileceğini söyledi.

Botnet birden fazla bilgisayarın – çoğu zaman kötü bir niyetle – birbirine bağlanarak kullanılmasını ifade ediyor. Saldırıyı düzenleyen yapının da çok büyük olduğu anlaşılıyor.

Verilen bilgiye göre, WordPress’e karşı geçen haftadan bu yana “onbinlerce bilgisayarın bağlı tutulduğu bir ağ üzerinden” saldırı düzenleniyor.

Saldırıların tetiklendiği şebekeden “admin” kullanıcı adıyla, WordPress kullanıcılarının hesaplarına yönelik şifre kırma girişimleri yapılıyor. BBC’nin haberine göre, WordPress geçen hafta aldığı kararla kullanıcılara daha güvenli, iki aşamalı giriş seçeneği sunmaya başlamıştı.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın