Work 3.0 - niyazi bekiroğlu

‘Work 3.0 trend değil devrimdir’

Online iş platformu SanalUzman.com’un Genel Müdürü Niyazi Bekiroğlu, İTÜ Kariyer Zirvesi’19 kapsamında düzenlenen “Dijital Çağda Kariyer ve Yetenek” Kongresi’19’da konuştu. Bekiroğlu; “Sadece üç yıl sonra makineler karar verme mekanizmalarında yüzde 10 daha fazla yer alacak. Bu durum iş yapış biçimlerini etkiliyor. Serbest çalışan sayısı artıyor. Şirketlerin yüzde 50’si 2022 yılına kadar tam zamanlı iş gücünde azalmaya gideceğini belirtiyor” dedi.

Tam zamanlı personel çalıştırmayı tercih etmeyen veya projeleri için uzman bulmakta zorlanan işverenlerle, serbest çalışan (freelance) uzmanları bir araya getiren online iş platformu SanalUzman.com, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından düzenlenen İTÜ Kariyer Zirvesi’19’da gençlerle bir araya geldi.

SanalUzman.com Genel Müdürü Niyazi Bekiroğlu, zirve kapsamında düzenlenen Dijital Çağda Kariyer ve Yetenek Kongresi’19’da “Dijital Çağda İnsan Kaynakları” konulu konuşmasında yakın gelecekte ihtiyaç duyulacak yetenekler, gelecek dünyası ve meslekler gibi noktalara değindi.

Endüstri 4.0 ile birlikte iş dünyasının değiştiğini ve bununla birlikte geleceğin iş dünyası konusunda farklı kaygıların oluştuğunu anlatan Niyazi Bekiroğlu, “Dünya Ekonomik Forumu’nun yaptığı araştırmaya göre şirketlerin yüzde 50’si 2022 yılına kadar tam zamanlı iş gücünde azalmaya gideceğini belirtiyor. Yani iş dünyası proje bazlı çalışmaya kapılarını açıyor. ‘Robotlar bizim işimizi elimizden alıyor, işsiz kalacağız.’ düşüncesi yerine ‘Değişen iş yapış biçimlerine nasıl adapte olmalıyım?’ sorusu konuşulmalı. Geleceğin yetenek savaşı şirketler arasında değil, şehirler ve üniversite kampüsleri arasında olacak. 2027 yılında ABD’de toplam çalışan nüfusun yarısından fazlası kontrat bazlı serbest çalışanlardan oluşacak. Okullar da kendilerini bu değişime bilişsel tabanlı eğitimlerle hazırlıyor. Artık yetkinlik ve yetenek öne çıkıyor” dedi.

Sadece üç yıl sonra makinelerin karar verme mekanizmalarında yüzde 10 daha fazla yer alacağını anlatan Bekiroğlu, “Bilgiyi toplama ve işleme noktasında makine etkisi artacak. İnsanların artık bu alanlarda çalışmayacağını öngörebiliriz. Üç sene içinde kurumlarda nesnelerin interneti yüzde 75 oranında kullanılıyor olacak. Büyük veri analitiği kullanımı artacak. Bulut Bilişim kullanımı yüzde 70’e çıkacak. Bunlar çok radikal ve yüksek rakamlar. Dijital ticaret yüzde 60’larda ve makine öğrenimi yüzde 70’lerde olacak. Şayet uyum sağlamak istiyorsak üç sene içinde bunların hepsini kullanabilecek yetiye sahip olmamız gerekiyor” dedi.

Work 3.0 yani bağımsız çalışmanın bir trend değil, devrim olduğunu dile getiren Bekiroğlu, “2055 yılına gelindiğinde Türkiye nüfusu dünya nüfusunun yüzde biri bile olmayacak. O yüzden sınırların olmadığı bir dünyada büyük düşünmek zorundayız. Artık insanların bağımsız çalışması yeni dönemin getirdiği bir zorunluluk. Freelance dünyada en büyük işveren Amerika, en büyük iş yapan Hindistan. Bugün Türkiye’de yaşayıp İngiltere, ABD ya da diğer Avrupa ülkelerine sanal platformlar üzerinden iş yapan çok sayıda freelancer var. Sayı da giderek artıyor” dedi.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir