Yeni web tarayıcısı Vivaldi’yi deneyin

Yeni bir web tarayıcısı internet sektörüne giriş yaptı. Vivaldi adlı yeni web tarayıcısı, herkesin web gezinimini daha verimli, daha üretken ve daha eğlenceli bir hale getirme iddiasıyla ilk sürümünü yayınladı.

Bir yılı aşkın bir süredir devam eden açık geliştirme ve milyonlarca indirme sonrası, masaüstü tarayıcılarına öncülük edecek ilk ana sürümü, Vivaldi 1.0, yayınladı. Diğer tarayıcılar sundukları özelliklerden vazgeçerken Vivaldi, webden daha fazlasını bekleyen kullanıcılara verimliliklerini ve üretkenliklerini arttırmaya yardımcı olacak yeni özellikler ekliyor.

Vivaldi, Opera Software’i kurmuş ve yönetmiş Jon von Tetzchner’’ın da içerisinde yer aldığı, tarayıcılara öncülük eden bir kurucu ekip tarafından sevgiyle üretildi. Vivaldi’yi benzersiz, güçlü bir web aracı yapan birkaç özelliği aşağıda görebilirsiniz.

Sekme Gruplama: Çok fazla sekme açtığınızı mı hissediyorsunuz? Vivaldi bunu sekme gruplama ile çözüyor. Sekmeleri birbiri üzerine bırakarak gruplar oluşturun. Dağınıklığı azaltmanın ve düzenli kalabilmenin en hızlı yolu. Ayrıca sekmeler arasında geçiş yapmaya hazır olduğunuzda Vivaldi size bunun için de birkaç özelleştirme sunuyor.

Sekme Grubu Döşeme: Büyük bir ekranınız mı var? Sekme grubunu döşeyin ve birçok sayfayı aynı anda görün! Çoklu sekme grupları ile bir nevi çoklu masaüstüne sahip olmak gibi!

Oturumlar: Tarayıcı yönetimini bir adım ileriye taşıyın. Beğendiğiniz sekme kümesini bir oturum olarak kaydedin ve ihtiyacınız olduğunda kolayca erişin.

Notlar: Araştırmacılar için harika bir araç. Seçin ve not olarak kaydedin. Vivaldi o anda hangi sayfada gezindiğinizi hatırlar ve hatta ekran görüntüsü almanıza olanak sağlar.

Hızlı Komutlar: Açık sekmelere, yer imlerinize, geçmişe, ayarlara ve çok daha fazlasına bir komut arayüzüyle erişin.

Fare hareketleri ve klavye kısayolları: Eğer tarayıcıyı çok daha hızlı bir şekilde kontrol etmek istiyorsanız, fare hareketleri ile hemen her eylemi bir bilek hareketi ile yapabilirsiniz. Klavye kısayolları aynı şeyi basit tuş kombinasyonları ile yapar.

Hızlı Erişim: Sık kullanıdığınız siteleriniz ve yer imleriniz herhangi bir boş sayfadan kolayca erişilebilir. Hatta daha fazla Hızlı Erişim için Grupları ve Klasörleri dahil edin.

Daha iyi yer imleri: Yer imlerinize yer imleri panelinden, yer imleri yöneticisinden, yer imleri araç çubuğundan ve elbette Hızlı Erişim’den ulaşabilirsiniz.

Web Panelleri: Web sayfalarını Vivaldi’nin yan panelinde görüntüleyin. Webde gezinirken bir yandan tweetlerinize bakmak, Facebook iletilerinizi görmek ve arkadaşlarınızla sohbet etmek için harika bir yol. Web için “Panik düğmesi”nden sonraki en iyi şey olduğunu söylemek isteriz.

Kişiselleştirilmiş: Vivaldi size uyum sağlar, bunun başka bir yolu yok. Vivaldi’yi milyonlarca kullanıcıdan aldığımız geri bildirimleri temel alarak, en fazla özelleştirilebilen tarayıcı olarak geliştirdik. Aslında, Vivaldi’yi kendi harika tarayıcınız yapabilmeniz için 1 milyondan fazla farklı yol var.

Ve elbette daha fazlası: Webde daha verimli ve etkin kalabilmeyi keşfedebilmeniz için bir sürü özellik bulunuyor. Ek olarak, Vivaldi Chrome uzantılarını destekler; buna rağmen umuyoruz ki birçok özellik Vivaldi içinde bulunduğundan buna çok fazla ihtiyacınız olmayacak.

vivaldi-browser1

Vivaldi, arayüzünde React ve JavaScript dışında Node.js kullanıyor. Tarayıcı çekirdeğinde, sayfaları daha hızlı ve daha doğru bir şekilde yorumlayabilen Chromium kullanıyor.

Vivaldi’nin CEO’su “Misyonumuzu tarayıcıları tekrar güçlü yapmak üzerine kurduk.” diyor ve ekliyor: “Bu yüzden Vivaldi 1.0 hem geçmişe hem de geleceğe bir bakıştır ve ‘Çağdaş Klasik’ bir tasarım ile zamanının çoğunu tarayıcılarıyla en iyi şekilde geçirebilmeleri için kullanıcılarımıza yardımcı olur. Milyonlarca insan, kendi denetimlerinde, daha iyi bir tarayıcı istedikleri konusunda aynı fikirdeler. Yapmakta olduğumuz her şey kullanıcıların hizmetinde. Herhangi bir yatırımcımız ve bizim iş akışımıza müdahale edecek bir ajandaları yok. Hiçbir çıkış stratejimiz yok ve buradayız. Tüm istediğimiz, insanlara kullanırken gurur duyacakları ve bizim Vivaldi olarak adlandırmaktan gurur duyduğumuz bir tarayıcı vermek.”

Vivaldi’yi ücretsiz olarak https://vivaldi.com adresinden indirebilirsiniz.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın