Yurt dışından telefon iPhone XS

Yurt dışından telefon getirirken bir kez daha düşünün

Yurt dışından yolcu beraberinde getirilen telefonların sisteme kaydı için alınan harç miktarı 9 Kasım 2018 Cuma gününden itibaren 170 TL’den 500 TL’ye yükseltildi.

320 sayılı ‘Yolcu Beraberinde Getirilen Telefon Kullanım Harcı Tutarının Yeniden Belirlenmesine Dair Karar’, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlandı.

Yurtdışından getirilen cep telefonlarının yurda girişte pasaporta kaydettirilmesi ve harç bedelinin ödenmesi gerekiyor. Bunun için yurda giriş damgasındaki tarih esas alınıyor.

IMIE numarası nasıl öğrenilir?

Kayıt işlemleri için cep telefonunun IMEI numarasının bilinmesi gerekiyor. Bütün cep telefonlarında “*#06#” tuşlandığında IMIE numarası öğrenilebiliyor.

“IMEI Kaydet” işlemi E-Devlet Kapısı’ndan yapılabiliyor. Türk vatandaşlarının 2 yılda bir telefon getirme ve kayıt yaptırma hakkı bulunuyor. Bu hak, BTK’nın Merkezi Cihaz Kayıt Sistemi’nden sorgulanabiliyor.

e-Devlet kapısı üzerinden yapılan başvurularda kişiden herhangi bir belge talep edilmiyor. Kontroller elektronik ortamda yapılıyor.

Yurt dışından telefon getiren 120 gün kullanabiliyor

Yurtdışından getirilen telefonlar 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabiliyor. Cihaz 120 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılıyor.

Elektronik kimlik bilgisini haiz cihazların (IMEI numarasına sahip) tamamının kayıt altına alınması gerekiyor. Bu ürünler arasından cep telefonlarının yanı sıra SIM kart takılabilen tablet ya da dizüstü bilgisayarlar da bulunuyor.

E-devlet kapısın üzerinden işlemde bulunmasına izin verilmeyen yabancı uyruklu kişiler ise Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone Abone Kayıt Merkezlerine başvurarak işlem yaptırabiliyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir