1976 yapımı Apple 300 bin dolara satışa çıktı

Apple şirketinin ilk ürettiği bilgisayarlardan birisi olan 1976 yılından kalma bir Apple 1, Christie’s Müzayede Salonu tarafından satışa çıkarıldı.

Apple’ın kurucuları Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından tasarlanan bilgisayar için açık arttırma 300 bin dolardan başlarken bu fiyatın çok üstüne çıkacağı tahmin ediliyor.

Yıllardır, evinde bir karton kutunun içinde sakladığı Apple 1’in sahibi olan emekli okul psikoloğu Ted Perry, “Bu dünyada değişim yaratan bir tarih parçası. Bilgisayar devrimi, burada başladı” dedi.

Apple 1’den toplam 200 adet üretildiği ancak bunların çoğunun ortadan kaybolduğu ya da çöpe atıldığı düşünülüyor. Sayısı tam olarak bilinmese de hâlâ şahısların elinde 30 ila 50 adet Apple 1 bulunduğu düşünülüyor.

Apple 1,8 kilobayt hafızasıyla, bugünkü ortalama bilgisayarlardan bir milyon kez daha küçük kapasiteliydi.

Şirketin kurucularından Steve Jobs’un 2011 yılında ölümü ardından, Apple’ın eski ürünleri büyük değer kazanmıştı.

apple1b

Bir başka Apple 1 bilgisayar, geçen yıl Kasım ayında Almanya’da yapılan açık arttırmada 640 bin dolara alıcı bulmuştu.

Ted Perry, açık arttırmaya çıkarılan Apple 1 bilgisayarı, para ödemeden, elindeki başka bilgisayar parçalarıyla takas ederek, 1979 ya da 1980 yılında ikinci el olarak aldığını söylüyor.

Okul psikoloğu olarak özel eğitim ihtiyacı olan çocuklarla çalışırken, duyma engelli bir çocuğun, dönemin otomatik yazı makinelerinden ne kadar fazla yararlandığını farkeden Perry, piyasaya çıkan ilk bilgisayarları kullanarak programlamayı öğrenmiş.

Daha sonra Steve Wozniak’la temasa geçen Perry, öğrencilerine interaktif dersler hazırlayabilmek için Apple’ın ‘program koduna’ ulaşmış.

BBC’nin haberine göre, satışa çıkarılan Apple 1’de sadece ana kartın orijinal olduğu, Perry’nin bir klavye ve o dönemde bellek olarak kullanılan bir kasetçalar eklenmiş.

Christie’s tarafından internet üzerinden yapılan açık arttırma 9 Temmuz’da sona erecek.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir