‘2015’e kadar altı milyarı aşkın nesne internete bağlanacak’

Bosch, önemli bir stratejik adım atarak, Bosch Connected Devices and Solutions GmbH adlı yeni bir şirket kurdu. Şirket, cihaz ve nesneleri akıllı hale getirerek, geniş bir uygulama yelpazesinde internete erişimini sağlamak üzere tasarlanan bir kompakt elektronik ürün ve yazılım deneyimi sağlayacak. Öncelikli olarak akıllı şekilde ağa bağlanmış evlerin, yani “akıllı evler”in yanı sıra; trafik, ulaşım ve lojistik alanlarındaki faaliyetler için de sensör tabanlı uygulamalara odaklanılacak.

Merkezi Almanya’nın Reutlingen şehrinde bulunan Bosch Connected Devices and Solutions GmbH, Hindistan’ın Coimbatore ve Çin’in Suzhou şehirlerinde de tesislere sahip olacak. Şirket, ağa bağlı sensör ve aktüatörlerin geliştirilmesinde uzmanlaşacak. Bu durum insanların günlük yaşamlarında kullandığı her şeyi çevrimiçine taşımayı mümkün kılarken, gerçek ve sanal dünyayı da kademeli olarak bir araya getirecek.

Robert Bosch GmbH Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Volkmar Denner konuyla ilgili olarak, “Taşıt ve akıllı telefonlardan konteyner ve makinelere kadar altı milyar nesne 2015 yılına kadar internete bağlı hale gelecek. İnsanların günlük yaşamlarını değiştirip devasa iş fırsatları yaratan yeni hizmetler ortaya çıkacak. Bu hizmetler, cihazların akıllı şekilde ağa bağlanmasına dayanacak” diyor.

Bosch, elektronik ve sensör teknolojisi konusunda yıllardır sahip olduğu uzmanlığından yararlanıyor. Satış geliri bazında dünyanın en büyük MEMS sensörü tedarikçisi olarak Bosch, otomotiv ve tüketici elektroniği pazarları için yılda bir milyarı aşkın mikromekanik sensör imal ediyor.

Bosch’un ağa bağlı cihaz ve çözümleri CES 2014’te sergilenecek

Bosch’un, Las Vegas’ta düzenlenen CES 2014 Tüketici Elektroniği Fuarı’nda sergileyeceği çözümler dahilinde, radyo özellikli bir ağ ile bir araya gelen çok sayıda sensör yakın çevredeki bilgileri sürekli olarak okuyup iletebiliyor. Sistem kullanıcılara, hangi kapıların açık veya kapalı olduğunu, gürültü düzeyini ve gün boyunca standın farklı noktalarında sıcaklık, basınç ve nem oranının nasıl değişiklik gösterdiğini öğrenme imkanı veriyor. Bu sensör kombinasyonu, Bosch standını birbiriyle radyo üzerinden bağlantıda olan ve bilgi paylaşımı yapan cihazların sergilendiği bir vitrin haline getiriyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir