2015’te 3 milyar kişi çevrimiçi olacak

Türk Telekom Teknoloji Başkanı (CTO) Timur Ceylan CeBIT Bilişim Eurasia fuarı kapsamında düzenlenen “Büyük Veri & Bulut Bilişim” başlıklı panele katılarak Türk Telekom’un bu alandaki vizyonunu ve sunduğu yüksek güvenlik ve düşük maliyet avantajlarına sahip yenilikçi çözümlerini anlattı.

Tüm sektörler için olduğu gibi kamu hizmetleri alanında da bulut bilişimin önemli bir gelişim potansiyelinin bulunduğunu vurgulayan Ceylan, Türkiye’de bulut bilişim harcamalarının yıldan yıla büyük artışlar kaydetmesinin beklendiğini söyledi. Ceylan, bu büyüme beklentilerini Servis olarak İş Süreçleri (BPaaS) alanında %5, Servis olarak Platform (PaaS) alanında %29, Servis olarak Yazılım (SaaS) alanında % 32 ve Yönetim ve Servisler alanında %18 olarak sıraladı.

Türk Telekom’un müşterilerine birçok bulut bilişim servisinin yanında barındırma, depolama, yedekleme, felaket kurtarma servislerini de sunduğunu belirten Ceylan, farklı sektörlerin ihtiyaçlarına özel çözümler ürettiklerini de ifade etti.

Ceylan konuşmasında Türk Telekom’un bulut bilişim portföyünde yer alan BuluTT Radyoloji, BuluTT Ölçüm, BuluTT Akademi, BuluTT Göz, BuluTT Belbil, BuluTT Konferans ve BuluTT Depo çözümleri hakkında bilgi verdi. Büyük Veri çözümlerinin önemine değinen Ceylan, 2015 yılında 3 milyar kişinin “çevrimiçi” olacağını ve dünya çapındaki IP trafiğinin dört kat artmasının beklendiğine dikkat çekti.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir