2019’da mobil trafiğin yarısını video oluşturacak

Ericsson tarafından düzenlenen araştırmaya göre, iletişim ağı kalitesi ve performansına yönelik yatırımlar, operatörler için sürdürülebilir rekabetçi avantaj ve daha iyi finansal sonuçları beraberinde getiriyor.

Colombia Business School’da Business Strategy Research Direktörü ve Telecom Advisory Services Başkanı Dr. Raul Katz tarafından önderlik edilen araştırma, sermaye yatırımı ile mobil telekom ağları ve operatörlerin teknik, ticari ve finansal performansları arasındaki ilişkiyi inceliyor. Brezilya, Meksika ve Amerika ülkelerindeki 3 yıllık kapsamlı operatör verileri simülasyon modeli ile operatörlere önemli ölçüde görüş alanı sağlıyor.

Ericsson Türkiye Ülke Müdürü Ziya Erdem, mobilde kullanıcı sadakatinin birincil derecede network performansına bağlı olduğunu hatırlatarak şunları vurguladı: “Sermaye yatırımını artırmak aslında sadece hizmet gelirlerinin artmasını değil, aynı zamanda kullanıcıların operatöre duyduğu sadakatin de artmasını beraberinde getiriyor. İletişim ağlarındaki operasyonel, ticari ve finansal performansın üç ülke bazında ölçüldüğü bu rapor aslında Türkiye için de çok anlamlı. Raporda yer alan ve gelişmekte olan ülkeler kategorisinde birlikte yer aldığımız Brezilya örneğinden hareketle, Türkiye için de benzer kazanımların edinilebileceğini söylemek çok mümkün. Üstelik Türkiye, artan nüfusu ve cep telefonu kullanım oranı ve cihaz penetrasyonu açısından dikkate değer bir gelecek vaat ediyor.”

Rapora göre Brezilya’da, yatırım harcamalarında gerçekleşecek yüzde 10’luk bir yükseliş, operatörün pazar payının ve kullanıcı başına düşen ortalama gelirinin artışına sebep oluyor. Operatör ayrıca bu ticari performansın yanı sıra, hizmet gelirlerinde yüzde 5,5, EBITDA’da 6,4 ve serbest nakit akımında yüzde 6,7 oranında gelişme yakalayabiliyor. Bunun yanında diğer operatörlere kaybedilen müşteri sayısının yüzde 1 düşürülmesi, hizmet gelirlerinde yüzde 6,86’lık bir artışı beraberinde getiriyor.

Video izlemek için cep telefonu kullananların sayısının artmasıyla birlikte kullanıcılar, özellikle ağ bağlantısı kalitesine önem veriyor. İletişim ağlarında yapılan yatırımlar bu sebeple en çok video gibi bağlantı performanslarını test eden ortamlarla kullanıcıların dikkatini çekiyor. Zira Ericsson verilerine göre 2019 yılında mobil trafiğin yüzde 50’si, video üzerinden gerçekleşecek. Yaygın video paylaşım platformu Youtube’un trafiğinin yüzde 40’ı ise mobil cihazlar üzerinden gerçekleşecek.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın