‘2023 hedefi için bilişim öncelikli olmalı’

CeBIT Bilişim Eurasia, 24-27 Ekim 2013 tarihleri arasında İstanbul CNR Expo Fuar Merkezi’nde 14. kez kapılarını açacak. Fuar öncesi düzenlenen sektör buluşmalarının Ankara ayağına, Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Başkanı Turhan Menteş de katıldı. Menteş; “Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması için bilişim sektörü öncelikli alanlar arasında yer almalı” dedi.

Menteş konuşmasında ayrıca, dernek olarak bilişim kültürünün yaygınlaşması için çalıştıklarını, CeBIT gibi etkinliklerin buna önemli katkıda bulunduğunu söyledi. Fuarcılığın önceki dönemlere göre daha zor olduğuna dikkati çeken Menteş, “CeBIT, her yıl kendini güncelleyerek farklı bir yapıya kavuştu. Yok olacak denilen fuarcılık, CeBIT’le başarılı bir şekilde devam edecek” diye konuştu.

Bilişim sektöründe Türkiye’nin geri kalmaması gerektiğini vurgulayan Menteş, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması için bilişim sektörünün öncelikli alanlar arasında olması gerektiğini ifade etti. Menteş, bilişim sektöründe yerli üretimi teşvik edecek projelerin kamu ve özel sektör işbirliğiyle ve ortak akılla yapılması gerektiğini vurguladı.

“Türkiye’nin 2023 bilişim hedeflerini destekliyoruz”

Hannover Messe Uluslararası Fuarcılık AŞ Direktörü Murat Özer, Türkiye’de yazılım sektörünün gelişmesi için yazılımcılara büyük destek sağladıklarını, Türk yazılımlarını dünyaya açmaya çalıştıklarını söyledi.

Türkiye’nin 2023 bilişim hedeflerine değinen Özer, “Bilişim hedeflerini destekliyoruz. Bilişimle günümüzde ilişkisi olmayan bir sektör kalmadı. Bilişim sektörü, diğer bütün sektörleri kucaklıyor. 2023 hedeflerine ulaşabilmek için bilişim sektörüne daha fazla önem verilmesi gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Özer, Türkiye’nin son 5 yılda bilişim sektöründe ciddi atılımlar yaptığını belirterek, üretilen yazılımların ihracata daha fazla katkıda bulunabilecek seviyelere gelmesi gerektiğine işaret etti.

“CeBIT bilişim sektörüne ivme katacak”

Semor AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Kuleyin, bu sene CeBIT’e dünya çapında önemlli konuşmacıların davetli olduğunu belirterek, bu yıl akıllı kentler, metropoliten çözümler, büyük veri ve bulut bilişim konularında sunumlar olacağını kaydetti.

Bilişim sektöründe girişimciliğin önemine işaret eden Kuleyin, CeBIT’te girişimciliğin bilişimle nasıl bir araya geleceğini tartışacaklarını söyledi.

Kuleyin, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasına bilişim teknolojilerinin önemli katkısı olacağını ifade ederek, CeBIT’in bilişim sektörüne büyük ivme katacağını vurguladı.

Bu yıl 14’üncüsü düzenlenecek CeBIT Bilişim Eurasia fuarı, 24-27 Ekim arasında İstanbul CNR Expo Fuar Merkezi’nde yapılacak. Fuarda iş dünyası ve kurumsal uygulamaların yer alacağı CeBIT Pro, tüketici elektroniğinin sergilendiği CeBIT Life, hükümet uygulamaları, e-devlet, kamu altyapı, coğrafi bilgi sistemleri, akıllı yaşam konseptleri, e-belediye, e-sağlık ve e-yasal gibi uygulamaların sergileneceği CeBIT Gov, geleceğin teknolojilerinin sunulduğu CeBIT Lab ve CeBIT Sinerji Zirvesi düzenlenecek.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir