22 milyon Yahoo kullanıcısının bilgileri çalındı

Yahoo şirketinin Japonya merkezli bilgisayarlarına düzenlenen saldırıda 22 milyon kişinin kullanıcı bilgilerinin çalınmış olabileceği açıklandı. Saldırı sırasında, sitenin toplam 200 milyon kullanıcısının onda birinin hesap bilgilerini içeren bir dosyanın çalındığı bildirildi.

Çalınan dosyanın, kullanıcıların kimliklerini kopyalamaya yetecek tüm bilgileri içermediği vurgulandı. Ancak Yahoo yetkilileri, hesaplarının ele geçirilmesi ihtimaline karşı, tüm Yahoo kullanıcılarından şifrelerini değiştirmelerini istedi.

Yahoo şirketinden yapılan yazılı açıklamada, Yahoo Japonya’nın idare bilgilerini hedef alan bilgisayar saldırısının 16 Mayıs gecesi fark edildiğini, bunun ardından, güvenlik gerekçesiyle başlatılan inceleme boyunca tüm internet hizmetlerinin kesildiği belirtildi.

Saldırının düzenlendiği dakikalardaki internet trafiğinin incelenmesi sonucu, yaklaşık 22 milyon kullanıcının hesap bilgilerinin çalındığı anlaşıldı.

Yahoo yetkilileri, dosyanın bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildiğini tam olarak doğrulayamayacaklarını ancak bu olasılığı tamamen reddetmediklerini söylediler.

BBC’nin haberine göre, hedef alınan dosyada kullanıcıların şifrelerinin ya da kimlik bilgilerini doğrulamakta kullanılabilecek başka bilgilerin bulunmadığı belirtiliyor.

Mobil hizmetler sağlayan Softbank ve Yahoo’nun ortak olduğu Yahoo Japonya’dan yapılan açıklamada, saldırının ardından sitede güvenlik önlemlerinin sıkılaştırıldığı ve korsanların benzer bir saldırı daha düzenlemesini engellemek üzere soruşturmanın sürdüğü vurgulandı. Şirket, tüm kullanıcılarına bir bilgi notu yollayarak, önlem olarak şifrelerini değiştirmelerini istedi.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir