3D metal baskı

HP’den seri üretim yapan 3D metal baskı teknolojisi

3D metal baskı teknolojisini GKN Powder Metallurgy, Parmatech, Volkswagen ve Wilo seri üretimde kullanacak. HP Metal Jet 50 kata varan daha yüksek verimlilik, düşük maliyetli üretim, yüksek kaliteli nihai ürünler sunuyor.

HP Metal Jet teknolojisi diğer 3D baskı yöntemlerine kıyasla 50 kata kadar daha fazla verimlilik ve diğer katmanlı imalat sistemlerine kıyasla çok daha düşük maliyet ile mekanik nihai parça üretimi imkanı sunuyor. Metal Jet Üretim Hizmeti, tüketici kullanımına hazır nihai parça için sipariş almaya 2019’da başlayacak.

Otomotiv, sanayi ve tıbbi ürünler endüstrilerinde fabrika üretimini dönüştüren HP; Volkswagen, Wilo ve diğer önemli otomotiv üreticileri için Metal Jet parça üretmek amacıyla GKN Powder Metallurgy ve Parmatech ile yeni işbirliklerine imza attı.

Volkswagen ve Wilo şimdiden sipariş verdi

HP Inc. tüketici kullanımına hazır metal parçaların yüksek hacimli üretimi için dünyanın en gelişmiş 3D baskı teknolojisi HP Metal Jet’i tanıttı. Diğer 3D baskı yöntemlerine kıyasla 50 kata kadar daha fazla verimlilik ve maliyet tasarrufu sunan HP Metal Jet, üretim liderleri GKN Powder Metallurgy ve Parmatech tarafından nihai parça üretiminde kullanılıyor. Sipariş talebinde bulunan diğer global devler arasında Volkswagen ve Wilo ile Primi Medical Group ve OKAY Industries gibi dikey pazarın yenilikçi liderleri yer alıyor.

Ayrıca HP, dünyanın tasarım ve üretim yöntemlerini dönüştürme misyonunun bir parçası olarak, dünya çapında müşterilerinin yeni 3D parça tasarımlarını hızla çoğaltabilmesini, büyük miktarlarda nihai parça üretimi yapabilmesini ve uzun vadeli üretim planlarına HP Metal Jet’i entegre etmelerini sağlamaya yönelik geliştirdiği Metal Jet Üretim Hizmeti’ni de duyurdu.

‘HP Metal Jet ile hızı ikiye katlıyoruz’

HP’nin üretim endüstrisine yönelik yeni 3D baskı teknolojilerini değerlendiren HP Inc. Başkanı ve Genel Müdürü ve Dion Weisler şunları söyledi: “12 trilyon dolarlık üretim endüstrisini dönüştüren dijital endüstri devrimini yaşıyoruz. HP, plastik parçaların 3D seri üretimine öncülük ederek bu dönüşümün hızlanmasına yardımcı oldu. Şimdi de çığır açan metal 3D baskı teknolojisi HP Metal Jet ile bu hızı ikiye katlıyoruz. Bu teknolojinin etkileri gerçekten çok büyük. Sadece otomotiv, sanayi ve üretim sektörleri her yıl binlerce metal parça üretiyor. HP’nin yeni Metal Jet 3D baskı platformu, müşterilerin dijital çağda tasarım, üretim ve yeni çözümler sunma yöntemlerini yeniden düşünmelerini sağlamak için hız, kalite ve maliyeti ön plana çıkartıyor.”

3D metal baskı

Üretim teknolojilerinde yeni bir aşama

Çığır açan voksel düzeyde katmanlı imalat HP Metal Jet teknolojisi, HP’nin 30 yılı aşkın yazıcı başlığı ve gelişmiş kimyasal inovasyonlarından güç alıyor. 430 x 320 x 200mm ölçülerinde taban, dört adet baskı kafası/baskı ucu yedeği, iki adet baskı çubuğu ve daha düşük ağırlıklı katmanlarla, HP Metal Jet, diğer 3D baskı çözümlerine kıyasla daha düşük alım ve operasyon maliyetiyle daha fazla verimlilik ve güvenilirlik sağlıyor. HP Metal Jet paslanmaz çelik kaplı parçalardan oluşan tasarımı ile ASTM ve MPIF standartlarını yakalayan veya bu standartların da ötesine geçen izotropik özellikler sunuyor.

HP Metal Jet teknolojisi sektörleri dönüştürüyor

HP, aralarında Volkswagen ve Wilo’nun yer aldığı otomotiv ve üretim sanayi liderleri için işlevsel metal parçalar üretmek amacıyla fabrikalarında HP Metal Jet kurulumunu yapmak için GKN Powder Metallurgy ile sektörün ilk işbirliğini gerçekleştiriyor.

GKN Powder Metallurgy, GKN Sinter Metals, GKN Hoeganaes ve GKN Additive Manufacturing markalarını da bünyesinde bulunduran, toz metalürjisi teknolojisini kullanarak materyal ve ürün üretimden dünyanın önde gelen üretim şirketlerinden biridir. Şirket her yıl üç milyardan fazla parça üretimi yapıyor ve önümüzdeki yıl başında farklı sektörlerdeki müşterileri için milyonlarca HP Metal Jet parçasının baskısını yapmayı hedefliyor.

Dünyanın en büyük ve en yenilikçi araç üreticilerinden Volkswagen, uzun vadeli tasarım ve üretim yol haritasına HP Metal Jet’i dahil etti. Volkswagen, GKN Powder Metallurgy ve HP arasındaki işbirliği kişiye özel anahtar halkaları ve dış mekanlara monte edilen isim levhaları gibi kişiselleştirilmiş parçaların seri üretiminin planlanma aşamasında hızla harekete geçilmesini sağladı.

3D metal baskı

3D metal baskı çok farklı alanlarda kullanılabiliyor

Volkswagen’ın HP Metal Jet’i kullanma planı aynı zamanda vites kolu topuzu ve ayna plakaları gibi önemli yapısal görevlere sahip yüksek performanslı işlevsel parçaların üretimini de kapsıyor. Elektrikli otomobiller gibi yeni platformların seri üretime giriş yapmasıyla HP Metal Jet’in, güvenlik sertifikalı metal parçaların daha hafif hale getirilmesi gibi ek amaçlar için kullanılması bekleniyor.

GKN Powder Metallurgy, pompa ve pompa sistem çözümlerinde dünya lideri Wilo için hidrolik etkinliği daha yüksek ve uygun maliyetli endüstriyel parçalar üretmek amacıyla da HP Metal Jet teknolojisinden faydalanıyor. Wilo, yoğun emiş, baskı ve sıcaklık dalgalanmalarına karşı dayanıklı olması gereken pompa dişlisi, difüzör ve pompa haznesi gibi temel hidrolik parçaların üretimi için HP Metal Jet Teknolojisi’ni kullanıyor.

HP Metal Jet sağlık hizmetleri sektörünü de dönüştürüyor

HP, tıbbi ürünler endüstrisine hizmet etmek ve Metal Jet parçaları seri üretimini OKAY Industries, Primo Medical Group ve diğer önemli şirketlerin de aralarında yer aldığı müşterilerine de ulaştırmak için bir ATW Company şirketi olan Parmatech ile de işbirliği yapıyor. Metal püskürtmeli kalıplamada dünya lideri Parmatech, tıbbi ürünler ve sanayi sektörleri için düşük maliyetli ve yüksek hacimli metal parça üretimindeki uzmanlığı ile 40 yılı aşkın süredir metal üretimine öncülük ediyor.

2019’un ilk yarısında 3D tasarım dosyaları indirilebilecek

Müşteriler, 2019’un ilk yarısında yeni Metal Jet Üretim Servisi’nden 3D tasarım dosyalarını indirebilecek ve endüstri düzeyindeki parçaları büyük miktarlarda üretebilecek. En yüksek mühendislik ve üretim kalitesi standartlarını sağlamak için parçalar HP’nin iş ortakları GKN Powder Metallurgy ve Parmatech tarafından üretilecek.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir