4G ihale şartnamesi 4.5G olarak değişti

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanvekili Ömer Fatih Sayan, 26 Ağustos’ta yapılacak 4G ihalesinin şartnamesinde değişiklik yapıldığını açıkladı.

Sayan, “Değişikliklerin ardından bu ihaleyle Türkiye’de kamuoyunda bilinen adıyla 4,5G teknolojisiyle hizmete başlanacak. 5G teknolojisine yerli teknolojiyle geçilmesinin önü açılacak” dedi.

Sayan’ın verdiği bilgiye göre, kamuoyunda 4G olarak tabir edilen IMT (Uluslararası Mobil Telekomünikasyon) Yetkilendirmesi İhalesinin 26 Ağustos’ta yapılacak.

800, 900, 1800, 2100 ve 2600 MHz bandında 20 ayrı frekans paketi ihaleyi kazanan işletmecilere tahsis edilecek, ihale sonrasında bu frekanslar kullanılarak tüketicilere 5G de dahil yeni teknolojilerin sunulması mümkün olacak.

İlgili haber: Erdoğan: 4G yerine 2 yıl bekleyip 5G’ye geçelim

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir