ABD istihbaratı gizli bilgilerin korunma önlemlerini arttırdı

Assocated Press Ajansı’nın bildirdiğine göre, eski CIA görevlisi Edward Snowden tarafından gizli bilgilerin meydana çıkarıldığı ABD Ulusal Güvenlik Ajansı gizli bilgilerin korunmasına yönelik yeni önlemler aldı.

Colorado’nun Güvenliği Forumu’nda konuşan Pentagon Başkan Yardımcısı Ashton Carter, sistem yöneticilerinin (Snowden’in kurumdaki görevi) gizli bilgilere erişimi sırasında bir arkadaşının gözetiminde beraber çalışma zorunluğu olacağını belirtti.

Carter ayrıca şu anda fazlasıyla merkezleştirilmiş özellik taşıyan bilgilerin kaydedilme politikasının da gözetlemeye tabi tutulacağını ifade etti.

Rusya’nın Sesi’nin haberine göre, konuşmasında bunlara ek olarak “İstihbarat toplumuna bilgilerin paylaşımının temin edilmesi çabaları çok sayıda bilginin bir yerde toplanmasına yol açtı. Bu bir hatadır” sözlerini sarfetti.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı Başkanı Keith Alexander ise Snowden’in meydana çıkardığı bilgilerin büyük bir kısmının verilerin diğer istihbarat örgütlerine aktarılması amacını taşıyan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın iç web sitesinden elde edildiğini bildirdi.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir