ABD savcısı: Bradley Manning bir vatan haini

Wikileaks aracılığıyla ABD’nin yüzbinlerce sayfalık gizli diplomatik yazışmalarını kamuya sızdıran Amerikalı asker Bradley Manning, savcılık tarafından ”Şöhret uğruna vatanına ihanet etmekle” suçlandı.

Askeri mahkemede yargılanan 25 yaşındaki Manning’in davasında kapanış konuşmasını Perşembe günü yapan savcı, Manning’in sızdırdığı bilgilerin El Kaide tarafından görüleceğinin bilincinde olduğunu söyledi.

20’yi aşkın suçtan cezalandırılması talep edilen Bradley Manning şimdiye değin kendisine yöneltilen 10 suçlamayı kabul etti.

Dava sonucunda Manning’in ömür boyu hapse mahkûm edilmesi olasılığı var. Amerikan tarihinde bundan önce gizli belgelerin sızdırıldığı daha büyük bir vakaya rastlanmadığı söyleniyor.

”Düşmana yardım”

Genç askere yöneltilen en ciddi iddia, müebbet hapisle cezalandırılan ”düşmana yardım ve yataklık etme” suçu. Geçen hafta davaya bakan askeri yargıç bu suçlamanın düşürülmesi talebini reddetmişti.

Jürisiz görülen davada Manning hakkındaki hükmü mahkemenin tek yargıcı belirleyecek ve gözlemciler bu davanın ileride olası bilgi sızdırma girişimleri üzerinde çok etkili olacağını tahmin ediyor.

Davada savunmanın kapanış konuşması da Cuma günü tamamlanmış olacak. Savunma avukatları, Irak’ta görev yapmış Bradley Manning hakkında ”kafası karışık ve mutsuz bir genç” portresi çizmişlerdi.

”Bin Ladin bağlantısı”

Fakat Savcı Ashden Fein, Irak’ta istihbarat analisti olarak görev yapan Manning’in üslerinin kendisine duyduğu güveni suistimal ettiğini söyleyerek, ”Bayrağın onun için hiçbir önemi yoktu.” dedi.

Savcı, Usame bin Ladin’i Pakistan’daki evinde öldüren Amerikalı askerlerin baskını sırasında Manning’in sızdırdığı belgelerin dijital kopyalarını da ele geçirdiklerini kaydetti.

Wikileaks’i ”bir grup hükümet karşıtı aktivist ve anarşist” diye niteleyen Savcı Fein, Bradley Manning’in Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’ı memnun edebilmek için elinden geldiğince çok sayıda gizli belgeyi sızdırdığını belirtti.

Duruşma esnasında Bradley Manning’e destek veren 10’u aşkın protestocu, mahkemenin görüldüğü askeri üssün önünde eylem yaptı.

”Amacım bir tartışma başlatmaktı”

Manning, belgeleri sızdırdığını reddetmiyor. Fakat Şubat ayında davanın ön duruşmasında yaptığı açıklamada belgeleri Amerika’nın askeri ve dış politikaları hakkında kamu nezdinde bir tartışma başlatmak için sızdırdığını söylemişti.

Savunma avukatı, müvekkilinin ihmalkârlıktan suçlu olduğunu kabul etmekle birlikte, düşmana yardım ettiği iddiasını destekleyecek tek bir delilin bulunmadığını ve Bradley Manning’in hiçbir zaman müebbet hapsi gerektirecek bir kötü niyetle hareket etmediği söylüyor.

BBC’nin haberine göre, savcılık ise, sızdırılan belgelerin Amerika’nın ulusal güvenliğini ve Amerikan vatandaşlarının hayatını tehlikeye attığını iddia ediyor.

Manning’in Wikileaks’e sızdırdığı bilgiler arasında, 2007 yılında Irak’ın başkenti Bağdat’ta bir Amerikan helikopterinin açtığı ateş sonucu Reuters haber ajansına bağlı bir fotoğrafçı dahil sokaktakilerin öldürülüşünü gösteren video görüntüleri de yer almıştı.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir