ABD’de Snowden’a ‘temiz kâğıdı’ veren şirkete inceleme

ABD’de federal büyük jüri, eski Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) çalışanı Edward Snowden’ın son geçmiş kontrolünü gerçekleştiren şirketin süreci uygun olmayan bir şekilde aceleye getirerek yeterli araştırmayı yapıp yapmadığını inceleme altına aldı.

Washington, D.C.’deki büyük jüri, ABD hükümeti için çalışan en büyük geçmiş araştırma şirketi olan Virginia Falls Church merkezli US Investigations Services LLC’nin eski yetkililerine mahkeme çağrısı gönderdi.

Konuya yakın kaynakların verdiği bilgiye göre, FBI ve federal savcılar tarafından yürütülen araştırmanın merkezinde, şirketin geçmiş kontrollerinde süreci hızlandırmak için yanlış bir şekilde kestirme yollara başvurduğu iddiaları var.

US Investigations Services, endüstrinin 1996 yılında özelleştirilmesinden bu yana hükümet çalışanlarına yönelik geçmiş kontrollerinde öne çıkan şirketlerin başında geliyor. Yapılan tahminlere göre hükümet için yapılan geçmiş kontrollerinin yüzde 45’ini bu şirket gerçekleştiriyor.

ABD’nin gizli izleme programlarını deşifre eden eski NSA çalışanı Snowden bu hafta Rusya’dan geçici sığınma hakkı aldı.

US Investigations Services ise hükümetle tam bir işbirliği içinde olduğunu belirtti ancak konu hakkında daha fazla yorumda bulunmadı.

US Investigations Services’ın eski başkan yardımcısı Michael John, araştırmaların hızlandırılması için şirket içinde böyle bir eğilim olduğunu ancak bunun kalite pahasına yapılmadığını ifade etti. John, “Daha fazla iş hacmi istedik. Çok iş yapmak istedik. Ancak hata yaptıysak şirketin markası ve itibarından yeni anlaşmalar yapma şansına her şey risk altında demektir,” dedi.

İstenilen temiz kağıdına göre genel olarak adayların geçmişini hızla gözden geçiren araştırmacılar adayın arkadaşları ve yakınlarıyla görüşüyor, eğitim ve çalışma geçmişini doğrulatıyor, bunun yanında sabıka kaydı, kumar ya da içki alışkanlıkları gibi ABD’nin sırlarına ulaşması konusunda şüphe uyandırabilecek sorunlar açığa çıkarılıyor.

Wall Street Journal’ın haberine göre, ABD’de şu an hükümet güvenlik araştırmalarından geçmiş yaklaşık beş milyon kişi var. Geçmiş araştırmasından geçmek hükümet kadrolarında kazançlı işlerin önünü açabiliyor.

Özellikle 11 Eylül 2001 sonrasında çok sayıda gizli ulusal güvenlik personeli işe alınırken endüstriye talep de ciddi şekilde arttı.

2005 yılında güvenlik kontrolünden geçme bekleyişi bir yıla kadar uzarken Kongre araştırmaların tamamlanması için geçen süreyi kısaltmak üzere bazı kanunlar belirledi.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir