ABD’nin casusluk haritası

Amerikan gizli servislerinin SCS adlı özel bir bilgi toplama sistemi kullandığı ortaya çıktı. WikiLeaks’in Twitter’deki resmi hesabında SCS sisteminin çalışma sistemine ilişkin sunumlar, dünya genelinde dinleme yapılan şehirler ve kullanılan teknik ekipmanların fotoğrafları yayınlandı.

ABD Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) ve Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) bilgileri gizlice ele geçirmek için kullandığı SCS sisteminin mikrodalga, WiFi, GSM, WiMax, CDMA, uydu ve benzeri kaynaklardan bilgi toplama yeteneğine sahip olduğu görülüyor.

wikileaks

ABD’li eski istihbarat analisti Edward Snowden’ın Wikileaks’e ilettiği sunuma göre, SCS sistemi için İstanbul, Paris, Moskova, Pekin, Berlin gibi onlarca şehirde özel teknik donanımlar kuran ABD buralarda gizlice bilgi topluyor.

13 Ağustos 2010 tarihinde aktif olan merkezleri gösteren haritada şehirlerin istibari önceliklerine göre farklı renklerde işaretlendiği görülüyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir