Airbus Askeri A400M Türk Hava Kuvvetleri’ni ziyaret ediyor

Türk Hava Kuvvetleri’ne bu yıl içinde yapılacak ilk uçak teslimatının öncesinde, Airbus Military’nin, yeni nesil nakliye uçağı A400M’in iki günlük Türkiye ziyareti başladı.

MSN6 olarak tanınan uçak, dün Ankara dışındaki Etimesgut hava üssüne indi. Tanıtım uçuşu içeren programla birlikte uçak bugün Türk Hava Kuvvetleri üst rütbeli subaylarına, uçak mürettebatına ve yer mürettebatına gösteriliyor.

Uçak, yarın Fransa’nın Toulouse şehrine dönmeden önce, benzeri tanıtımlar için Ankara’nın 200km güneydoğusunda bulunan Kayseri hava üssüne uçacak.

Türkiye, ilk teslimat tarihi Eylül ayında olmak üzere on adet A400M siparişi verdi.

A400M dünya silahlı kuvvetlerinin gerek askeri gerekse de sivil görev ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış yepyeni bir askeri nakliye uçağıdır. En ileri teknolojileri sayesinde A400M daha yüksek, daha hızlı ve daha uzağa uçarken manevra kabiliyeti, düşük hız seviyeleri ve kısa, yumuşak ya da sert alanlara inebilme özelliklerine de sahip.

Uçak, taktik ve stratejik/lojistik misyonlarda kullanılabilmektedir. Özellikle günümüzün askeri ve yardım operasyonlarında gerekli büyük kargoları taşıyabilmek için tasarlanan kargo bölümü ile A400M gerekli malzemeleri hızla ve non-stop ulaşması gereken bölgelere götürebilmekte.

Güvenilirliği, sağlamlığı ve beka kabiliyeti sayesinde çok amaçlı nakliye uçağı A400M, daha küçük filolar ve dolayısıyla operatörlere daha az maliyet sağlamakta. A400M bugüne kadar üretilen en düşük maliyetli ve çok yönlü nakliye uçağıdır ve tüm yetenekleri göz önüne alındığında kelimenin tam anlamı ile eşsizdir.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir