İngiltere

Alan Adı Sorgulama ve Satın Alma Nasıl Yapılır?

Natro, günümüzde internette var olmak için yapılması gereken ilk işlem olan domain kayıt işlemini gerçekleştirebileceğiniz alan adı kayıt firması ve hosting şirketidir. Şirketin Domain ile ilgili sunduğu servisler arasında kolay domain yönetimi ve ücretsiz transfer kilidi de yer alıyor. Ayrıca dilediğiniz zaman alan adınızı farklı bir kullanıcının hesabına ücretsiz iç transfer yaparak aktarabilir, yardıma ihtiyaç duyduğunuz her zaman 7/24 destek alabilirsiniz.

Günümüzde, küresel dünyada var olabilirmek için bir internet sitesi sahibi olarak hedef kitleniz ile iletişim kurmanız gerekmekte. Bu sayede hedef kitlenizin sizi/şirketinizi tanıması daha kolay olacak, internette yaptıkları aramalarda markanız dikkatlerini çekerek akıllarına ilk gelen olacaktır. İnternette var olmanın ilk adımı olan alan adı kaydı için öncelikle Domain Sorgulama işlemi yapılarak sorgulanan alan adının kayıt için uygunluğu kontrol edilebilir. Alan adının kayıt için müsait olduğunun tespit edilmesi sonrasında aynı ekrandan devam ederek, en avantajlı kayıt ücretleri ile domain kayıt işlemi gerçekleştirilebilir. Natro Hosting’in sunduğu Türkçe kontrol paneli ile kayıt ettiğiniz alan adını kolayca yönetebilir, bilgi güncellemesi ve DNS değişikliği yapılabilir.

Türkiye’de en çok tercih edilen ve en popüler alan adı uzantısı günümüzde .COM domaindir. Bu domain uzantısı, ülkemizdeki web sitelerinin %81’inde kullanılmaktadır. Bununla birlikte ülkemizin alan adı olan .COM.TR domain uzantısını işletmeniz veya kendi adınız için tescil ederek kullanabilirsiniz. Böylece daha kurumsal ve profesyonel bir görünüm kazanabilir, alan adınıza prestij katabilirsiniz. Ancak .COM.TR domain sahibi olmak için alan adı kayıt başvurusu yaparken, bazı ek belgeler veya şirket bilgileri sunmanız gerekebilir. Eğer bu uzantıyı adsoyad.com.tr şeklinde kullanmak isterseniz herhangi bir belge ibraz etmeden yalnızca kimlik ile belgesiz kayıt edebilirsiniz. Kayıt edeceğiniz bir domainin uzunluğu minimum 3 karalter olmalı, maksimum 63 karakteri ise geçmemelidir. Ücretsiz olarak transfer edilebilen bu domain uzantısında whois gizliliği ise sunulmamaktadır.

Farklı bir kurumda bulunan alan adlarınızı, domain transfer işlemi yaparak en uygun fiyatlara Natro’ya taşıyabilirsiniz. Üstelik domain transfer işlemlerinde +1 yıl süre uzatma da hediye. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için alttaki basit adımları izleyebilirsiniz;

• Domainin transfer kilidini kaldırın,
• Transfer konudu (EPP CODE) alın,
Natro Domain Transfer sayfasına alan adınızı ve transfer kodunuz yazarak işlemi başlatın.

Domain transferinin başlatılması sonrasında işlem, ortalama 5-7 gün içerisinde tamamlanır ve alan adınız Natro müşteri panelinize aktarılır. Bu sırada alan adınızın iletişim e-postasına bir onay iletisi gönderilerek doğrulama yapmanız istenebilir. Domain transfer işlemi konusunda herhangi bir yardıma ihtiyaç duymanız halinde Natro destek ekibinden yardım talep edebilirsiniz.

Daha önce kayıt edilmiş olan ancak yenileme işlemi yapılmadığı için süresi dolan ve silinmeyi bekleyen domainlerin ise Backorder hizmeti ile kurtarılması mümkündür. Alan adının, silinme aşamasında backorder servisi sayesinde farklı kişiler tarafından kaydedilmeden, sistem tarafından sizin için kaydedilmesi sağlanır.

Alan adınızın standart yenileme süresi dolmadan, en uygun yenileme fiyatları ile süresini uzatabilirsiniz. Üstelik ücretsiz transfer kilidi ile alan adınızın izinsiz olarak farklı bir yere transfer edilmesini engelleyerek, koruma altına alabilirsiniz.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir