Alman istihbaratında reform

Almanya’da iç istihbarattan sorumlu olan Anayasayı Koruma Teşkilatı’nda reforma gidiliyor. 8’i Türk 10 kişiyi öldüren Neonazi terör hücresi Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) soruşturmasında bir dizi skandalla gündeme gelen Anayasayı Koruma Teşkilatı, kurumda süren reform planının ayrıntılarını kamuoyuna açıkladı.

Aşırı sağ ile mücadelede daha etkili önlemler almayı hedefleyen Alman iç istihbaratı, eyaletler arasındaki işbirliğini artırarak öncelikli olarak ‘şiddet kullanmaya hazır aşırı grupları’ takip edecek. Ayrıca aşırı sağ ile mücadelede kurumun ‘analiz’ yeteneği güçlendirilecek ve aşırı sağcılar arasında yeni eğilimlerin ortaya çıkarılmasına yoğunlaşılacak.

Anayasayı Koruma Teşkilatı’na aşırı grupların içine sızarak bilgi aktaran ve “bağlantı adamları” olarak adlandırılan kişilerin görevlendirilmesi ve gizli belgelerin imha edilmesi gibi tartışma yaratan konularda da yeni ve net kurallar belirlendi.
Eyaletlerin kullanmakta olduğu muhbirler hakkında bazı bilgiler merkezi bir veri tabanında toplanacak, ancak muhbirlerin gerçek kimlikleri gizli tutulmaya devam edilecek ve yalnızca görevlendirildiği eyalet istihbarat birimi tarafından bilinecek.

İşbirliği sözü

Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich ve Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maaßen, Berlin’de düzenledikleri ortak basın toplantısında reform adımlarını açıklarken, mecliste istihbaratın denetiminden sorumlu olan komisyon ile daha yakın ve şeffaf bir işbirliği sözü verdi. Friedrich ve Maaßen, yeni reform adımlarının gelecek aylarda devam edeceğini açıkladı.

Belge imhasında yeni kurallar

Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maaßen, belgelerin belli bir süre sonra imhası konusunda daha açık ve birkaç aşamadan oluşan kurallar tespit edildiğini belirtti. Ayrıca tüm birimlerde, oluşabilecek sorulara yanıt vermek üzere sorumlu yetkililer görevlendirildi. Kurallar konusunda tüm çalışanlara eğitim verileceği kaydedildi.

Bağlantı adamı uygulaması

Büyük tartışma yaratan “bağlantı adamı” uygulaması konusunda da yeni kurallar getirildi. Buna göre, çok ciddi suçtan hüküm giymiş kişiler, bağlantı adamı ya da haber elemanı olarak seçilmeyecek. Bağlantı adamlarına ödenen para, bunun onlar için tek geçim kaynağı haline geleceği düzeye ulaşmayacak.

Bu kişilerin temasta olduğu Anayasayı Koruma Teşkilatı’ndaki yetkili memur, her beş yılda bir değişecek, böylece istihbaratçılarla bağlantı adamları arasında zaman içinde farklı ilişkilerin oluşmasının önüne geçilecek.

Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maaßen, kurum içinde reform çalışmalarının eylül ayında başladığını belirterek “Aradan geçen 10 ayda kurumun köklü reformdan geçtiğini söylemek mümkün değil” ifadesini kullandı ve reform adımlarının devam edeceğini vurguladı.

NSU’dan ders çıkarıldı

2000-2007 yıllarında 8’i Türk 10 kişiyi öldüren NSU hücresi, 8 farklı eyalette suç işlemiş, eyaletlerin istihbarat birimleri arasında yakın işbirliği olmaması cinayetlerin karanlıkta kalmasına yol açmıştı.

NSU üyelerinin ve onlara destek veren aşırı sağcıların, iç istihbarat tarafından bilgi almak için kullanılan kişilerce biliniyor olması, buna rağmen cinayetlerin aydınlatılamaması, Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın “bağlantı adamı” uygulaması hakkında soru işaretleri doğurmuştu.

Deutsche Welle’nin haberine göre, iç istihbaratta NSU ile ilgili olabilecek bazı belgelerin imha edilmesi ise aralarında Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Heinz Fromm’un da bulunduğu üst düzey yetkililerin istifasına neden olmuştu.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir