Almanya’dan Mark Zuckerberg’e soruşturma

Münih Savcılığı, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve bazı yöneticiler hakkında, “halkı kışkırtmaktan” soruşturma başlattı. Münih Savcılığı, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve bazı yöneticiler hakkında, “halkı kışkırtmaktan” soruşturma başlattı. Münih Savcılığı, böylece Spigel-Online’da yer alan bir haberi de teyit etmiş oldu.

Spiegel Online’ın haberinde Mark Zuckerberg’in yanı sıra şirket yöneticilerinden Sheryl Sandberg, Avrupa lobi sorumlusu Richard Allan ve Berlin sorumlusu Eva-Maria Kirschsieper hakkında da soruşturma başlatıldığını yazmıştı.

Habere göre, soruşturma Würzburg’dan bir avukatın suç duyurusu üzerine başlatıldı. Avukatın Facebook yöneticilerine yönelik suç duyurusuna gerekçe olarak “halkı kışkırtmanın” yanı sıra “ölüm çağrıları, şiddet tehditleri, Yahudi Soykırımı’nın inkarı ve daha birçok farklı tehdide müdahale edilmemesini” gösterdiği belirtildi.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Facebook kendisine yönelik iddiaları geri çevirdi. epd haber ajansının sorusunu yanıtlayan Facebook sözcüsü, iddiaların herhangi bir dayanağı olmadığını belirtti. Sözcü, Facebook ya da çalışanları nedeniyle herhangi bir Alman kanununun ihlal edilmediğine dikkat çekti.

Federal hükümet uzun süredir Facebook yönetiminden nefret söylemleri ve aşırı sağ eğilimli paylaşımlara karşı harekete geçmesini istiyordu. Facebook sık sık böylesi paylaşımlara müdahale etmemekle eleştiriliyor. Facebook’un, platformunda böylesi paylaşımlara anında müdahale etme sorumluluğu bulunuyor. Daha önce de Hamburg Savcılığına benzer bir suç duyurusu yapılmış ancak soruşturma durdurulmuştu.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir