Alternatif telekomculardan rekor yatırım

Çoğunluğu TELKODER üyesi olan alternatif işletmeciler, BTK’nın yayınladığı rapora göre 2010 yılından 2012 yılı sonuna kadar 5 milyar 833 milyon liralık rekor bir altyapı yatırımı yaptı. Sabit telefon, internet, uydu haberleşme, altyapı işletmeciliği gibi alanlarda yapılan bu yatırımlar, Türkiye’de kurumsal ve bireysel alanlardaki haberleşme ve iletişim ihtiyaçlarının karşılanmasına önemli katkı sağlayacak.

TELKODER tarafından yapılan açıklamaya göre BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) tarafından yayınlanan “Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü Üç Aylık Pazar Verileri Raporları”, alternatif işletmecilerin telekomünikasyon dünyasında lokomotif konuma geldiklerini resmi olarak ortaya çıkardı. BTK raporlarında Türk Telekom, Turkcell, Vodafone, Avea dışında kalan ve “diğer işletmeciler” olarak sınıflandırılan alternatif işletmeciler ile hakim işletmeci konumunda olan Türk Telekom’un Türkiye’nin geleceği için kritik öneme sahip haberleşme ve iletişim altyapısı için yaptığı yatırım değerleri karşılaştırıldı. Bu raporda, 2010, 2011, 2012 yılları ve içerisinde bulunduğumuz 2013 yılının ilk çeyreği rakamlara döküldü.

BTK’nın verilerine göre 2010 – 2012 yılları arasında alternatif işletmecilerin yatırımları 5 milyar 833 milyon TL olmasına karşın, Türk Telekom’un altyapı yatırımları 3 milyar 902 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. 2013’ün geride bıraktığımız ilk çeyreğinde ise Türk Telekom’un yatırım düzeyinin düştüğü de dikkatten kaçmadı. Zira Türk Telekom’un, 2010’da  alternatif işletmecilerin yarısı kadar, bu yılın ilk çeyreğinde ise alternatif işletmecilerin üçte birinden az yatırım yaptığı rakamlarla belirtiliyor. Buna göre, Türk Telekom bu yıl ilk çeyrekte 152 milyon TL yatırım yapmışken alternatif işletmeciler 495 milyon TL yatırıma imza attı. Bu da alternatif işletmecilerin hakim işletmeciden çok daha fazla yatırım yaparak sektörün lokomotifi olduğunu gözler önüne serdi.

Konuya ilişkin açıklama yapan TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, hakim operatör karşısında serbestleşmenin tam sağlanamadığı bir sektörde mücadele eden alternatif operatörlerin sanılanın aksine önemli yatırımlar yaptığına dikkat çekti. “Alternatif işletmeciler hiç yatırım yapmıyor” şeklindeki söylemlerin gerçeği yansıtmadığını belirten Arıak, “BTK raporu her şeyi çok net biçimde ortaya koyuyor. Alternatif işletmeciler yaptıkları yatırımlarla Türkiye’ye verdikleri önemi gösterdi. TELKODER olarak her dönem adil rekabetten yana olduk ve serbestleşmenin tam olarak hayata geçirilmesini talep ettik. Bu sadece bizim için değil Türk Telekom için de önemli bir yaklaşımdı. Rekabet ederek sektörün büyümesini sağlamak hepimizin ortak amacı olmalı. Bu sayede vatandaşlarımız daha kaliteli hizmetleri daha ucuza alma ve istediği işletmeciyi seçme şansına sahip olurlar”dedi.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın