Amazon 3 boyutlu akıllı telefon peşinde

Seattle merkezli e-ticaret devi, aralarında iki akıllı telefon ve bir adet de sadece müzik dinlenebilecek cihazın da bulunduğu bir dizi yeni cihazla, Kindle Fire serisi tablet bilgisayarlarla girdiği donanım sektöründeki varlığını güçlendirmeye hazırlanıyor.

Konuyu yakın kaynakların ediline bilgiye göre, bu cihazlardan birinin özel gözlük gerekmeden üç boyutlu görüntü izlenebilen bir ekrana sahip, üst segment bir akıllı telefon olduğu bilgisini verdi. Kaynaklar, retina izleme teknolojisi sayesinde akıllı telefondaki görüntülerin hologram gibi ekran üzerinde yüzeceğini ve her açıdan üç boyutlu bir görüntü olarak izleneceğini belirtti. Kullanıcıların içerik içinde yalnızca gözlerini kullanarak dolaşabilecekleri de gelen bilgiler arasında.

Amazon’un donanım atağına ilişkin daha önce de bazı haberler yayılmıştı. Geçen yıl Amazon’un akıllı telefon geliştirdiğine dair haberler çıktı. Geçen ay ise The Wall Street Journal ve diğer bazı medya organları Amazon’un film ve televizyon programları yayınlayacak bir akıllı set top box geliştirdiğini bildirdi.

Ancak Amazon’un planlarına yakın kaynaklar akıllı telefon ve video modeminin donanım sektörüne yapılacak daha büyük bir atılımın yalnızca iki öğesi olduğunu, ürünler arasında müzik dinlenebilecek bir cihaz ve üç boyutlu ekrana sahip üst segment akıllı telefonun da bulunduğunu ifade etti.

Amazon’un söz konusu cihazları geliştirdiği California’daki Lab126 isimli tesislerinde çalışmaların Proje A, B, C ve D ya da toplu olarak “Alfabe Projeleri” olarak adlandırıldığı da gelen bilgiler arasında.

Wall Street Journal’ın haberine göre, Amazon gelecek aylarda bu cihazların bazılarını piyasaya sürmeyi planlasa da, kaynaklar cihazların bazıları ya da tamamının performans, maliyet ya da farklı nedenlerle rafa rafa kaldırılabileceğinin altını çizdi.

Amazon’dan ulaşılan bir sözcü ise yorumda bulunmaktan kaçındı.

Amazon son yıllarda, elektronik cihaz piyasasında varlığını güçlendirip, Apple ve büyük popülariteye sahip ürünü iPad ile daha direkt şekilde rekabet edebilmek için donanım üretimi çabalarına hız vermiş durumda. Üretilmesi planlanan cihazlar, Amazon’un etki alanını, çıkış noktası olan e-ticaret web sitesinden, içerik dağıtımına kaydırmayı hedefleyen stratejisini yansıtıyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın