Amerika’da bir Türk şirketinden Google Reader alternatifi

Amerika’nın California eyaletinde kurulan yeni Türk girişimi MultiPLX geçtiğimiz aylarda kapanacağı ilan edilen Google Reader’in veliahtı olmak istiyor.

RSS teknolojisini İnternet kullanan herkesin anlayabileceği bir servis haline getirmek amacıyla kurulan MultiPLX, Google`ın sürpriz bir şekilde dünyadaki en büyük RSS servisi olan Google Reader`ı kapatacağını duyurmasıyla beraber sadece birkaç hafta içinde onbinlerce kullanıcıya ulaştı.

“Rich Site Summary” (Zengin İçerikli Site Özeti) anlamına gelen RSS, kısaca kişilerin takip ettiği tüm web sitelerinin yenilenen içeriklerinin tek tek siteleri ziyaret etme ihtiyacı olmaksızın en kısa yoldan kişiye ulaştırılmasını sağlıyor.

RSS’in İnternet’teki en eski ve en önemli teknolojilerinden biri olmasına rağmen hiçbir zaman Internet dünyasında popüler hale gelemediğini ifade eden MultiPLX kurucu ortağı Emre Koşmaz sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hergün bir yenisi eklenen İnternet sitelerinin ve içeriklerinin tek bir sayfadan takip edilmesini sağlayan RSS servislerinin en önemlisi olan Google Reader,  halkın anlayabileceği ve kolaylıkla kullanabileceği bir hale getirilemediği için kapatılıyor; bizim MultiPLX olarak vizyonumuz Google`ın başaramadığını başarıp, kişilerin tek bir İnternet sayfasından tüm ilgilerini çeken web sayfalarını takip edebilecekleri, ve RSS’den anlamayanların da kullanabileceği bir servis sunarak geleceğin kişisel ana sayfasını yaratmak.”

RSS email’den farklı olarak tamamıyla anonim kullanılabiliyor. E-posta adresi vermeniz gerekmediği için spam e-postalara maruz kalmanız söz konusu değil ve bu teknoloji virüslere geçit vermiyor. Bir web sitesinin RSS üyeliğinden vazgeçmek, istenmeyen e-postalarin aksine gayet sorunsuz, yalnızca siteyi MultiPLX’den silmeniz yeterli.

Şu anda beta modunda  ve sadece davetiye usulü kullanıcı kabul eden MultiPLX’e üye olmak için GOOGLEREADER promosyon kodunu kullanarak hemen davetiyenizi alabilir ve MultiPLX servisini  kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir