Amerika’da elektronik gözetime protesto

Pazar günü yüzlerce kişi ABD istihbaratı tarafından uygulanan elektronik gözetim proğramını protesto etmek amacıyla Amerika’daki şehir sokaklarına çıktılar.

Gösteriler “Dördüncüyü geri getirin” sloganı altında düzenlenirken, bundan Amerikalıların gerekçesiz bir şekilde aranma, belgeleri denetleme ve el koyma, kişisel mülkiyetini ele geçirmeyi yasaklayan ABD Anayasası’nın dördüncü düzenlemesi kastedildi.

Protesto gösterileri New York, San Francisco, Los Angeles ve Washington dahil ülkenin 20’den fazla şehrinde gerçekleştirildi. New York’taki gösteriye yaklaşık 400 kişi katıldı. Bu kişiler Manhattan’daki ülkenin en büyük telekomünikasyon şirketi AT&T ofisi önünde gösteri yaptılar. Göstericilerin ifadelerine göre, şirket ABD yönetimine gözetleme proğramını hayata geçirmekte yardımcı oldu.

Rusya’nın Sesi’nin haberine gröe, New York gösterilerine katılanlardan bir kişi “ABD yetkililerinin 1984 yılındaki George Orwell’in romanını bu uygulamalar için rehber edindikleri şeklinde bir his uyanıyor. Biz her hafta anayasaya aykırı yeni proğramların varlığından haberdar oluyoruz. Ulusal Güvenlik Ajansı’nın gözetimleri çok ileri gitti ve onu bir an önce durdurmak gerekir” şeklinde konuştu.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir