Anlık trafik bilgisi kazaları önlüyor

Avrupa’da, 8,000’den fazla sürücü arasında yapılan bağımsız bir araştırmaya göre, insanlar kendilerini trafik sıkışıklığından oluşan kaza riskine atıyorlar. Sürücülerin ortalama % 35’i aniden duran trafik karşısında zamanında fren yapamadıklarını itiraf ediyorlar.

Avrupalı sürücülerin %64’ü kazayı önleyebilecek durma mesafesini bildiklerini iddia etmelerine rağmen sürücülerin sadece %28’i ülkelerinde 60 mph (100km/h)’lik bir fren mesafesi koymaları gerektiğini ve ne kadar önceden fren yapmaları gerektiğini biliyor. Geriye kalan sürücüler, durma mesafesini hiç önemsemeyerek hem kendilerini hem de diğer sürücüleri riske atıyorlar.

TomTom Türkiye Ülke Müdürü Enis Yücesan: “Bu yeni araştırma, trafik teknolojimize işaret ederek ciddi bir konuyu ortaya çıkarıyor. TomTom Trafik o kadar kesin ve net bilgiler veriyor ki trafik sıkışıklığının tam olarak nerede olduğu konusunda nokta atışı yapabiliyoruz. Sürücülere trafiğin tam olarak nerede başladığını bildiren ve eğer aracını çok hızlı sürüyorsa yavaşlaması konusunda önemle uyaran yeni ‘İlerideki Trafik Sıkışıklığı’ uygulamasını geliştirdik.”

TomTom son olarak, ‘Ömür Boyu TomTom Trafik’ özelliğine sahip yeni navigasyon cihazları sundu. Yeni TomTom GO 400, GO 500, 5000 and GO 600, 6000 cihazlarının hepsi benzeri olmayan ‘İlerideki Trafik Sıkışıklığı’ özelliğine sahip.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir