‘Apple bu hafta 6 milyon iPhone satmak zorunda’

Uzun zamandır merakla beklenen iPhone 5S ve iPhone 5C piyasaya çıktı. Apple’ın Wall Street’i memnun etmesi için hafta sonunda telefonlardan 6 milyon adet satması gerekiyor.

Apple iPhone 5S ve iPhone 5C tüketicilerle buluştu. Telefon meraklıları için uzun bekleyiş sona ererken Apple için ise endişeli bir bekleyiş başlıyor.

Bunun nedeni de, telefonların piyasaya çıktıkları ilk hafta sonundaki satış rakamlarının Wall Street tarafından yakından takip ediliyor olması.

Wedge Partners’tan Brian Blair, bu hafta sonundaki telefon satışlarının 5 milyonun altında kalmasının olumsuz algıya yol açacağını, 6 milyon ve üstü bir rakamın ise Apple hissesi için ciddi bir katalizör görevi göreceğini söyledi.

iphone5s1

Apple hafta sonunda 5 ile 7,75 milyon arası bir satış rakamı yakalamayı hedefliyor. Geçtiğimiz sene iPhone 5 piyasaya çıktığında ilk hafta sonunda 5 milyonluk satış rakamına ulaşmıştı.

Öte yandan Apple, iPhone 5S modelinin arzında üretimdeki aksaklıklar nedeniyle sıkıntılar yaşıyor. iPhone 5S stoklarının sınırlı olduğu ve bunun da satışları kısıtlayacağı söyleniyor.

CNBC-e’nin haberine göre, buna ek olarak, Apple’ın renkli kasası dışında iPhone 5’ten hiçbir farkı olmayan iPhone 5C’yi pazarlamak için yoğun bir çaba sarf ettiği bildiriliyor.

Pazar araştırmalarına göre, tüketiciler iPhone 5 yerine renkli plastik kasalı iPhone 5C’yi almakta bir sorun görmüyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir