‘Apple CEO’su Türkiye’yi protesto etti’ iddiası yalan

Teknoloji devi Apple’ın CEO’su Tim Cook’un Twitter ve YouTube’un engellenmesi nedeniyle Türkiye’ye gelmekten vazgeçtiği ve yasakları protesto ettiği yönündeki iddia asılsız çıktı.

Bugün bir gazetede, İstanbul Zincirlikuyu’daki Apple Store mağazasının açılışına Tim Cook’un son anda katılmaktan vazgeçtiği iddia edilmişti. Bu asılsız haber bir çok internet sitesinde de zincirlemesine yayıldı.

Hiçbir gazete ve internet sitesinin aklına, temel bir gazetecilik ilkesi olan ‘haberi kaynağından doğrulatmak’ ve araştırmak gelmedi.

Edindiğim bilgiye göre, Apple CEO’larının Apple Store mağazalarının açılışına katılma gibi bir geleneği yok. Bugüne kadar sadece Steve Jobs, New York’taki Apple Store’un açılışına katılmış.

Bunun dışındaki hiçbir mağazanın açılışına Apple CEO’ları katılmamış. Özetle, Tim Cook zaten gelmeyecekti, yalanın lüzumu yok.

Yazar: Melih Bayram Dede

TechnoLogic'in kurucusu ve Yayın Yönetmeni. Gazeteciliğe 1993'te başladı. 2000'den bu yana teknoloji editörü olarak çalışıyor. TV programları hazırlayıp sundu. İnsan Yayınları'ndan 2004′te çıkan İnternet adlı bir kitabı var. Bilişim Medyası Derneği üyesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir