Apple, Çin’deki öldüren iPhone’un peşine düştü

Apple Pazartesi günü bir açıklama yaparak, ailesinin 23 yaşındaki bir kadının iPhone’undan elektrik çarpmasını sonucu hayatını kaybettiği iddialarının araştırıldığını belirtti.

Henüz yeterli bilgi bulunmamasına karşılık, Çin’deki sosyal medya kullanıcılarının dikkatini çeken olay ağızdan ağıza yayılırken cihazların şarj etme sırasında kullanılmaması yönünde uyarılar yapıldı.

Çin Devlet Haber Ajansı Xinhua’nın geçtiği habere göre, kadının Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan yakınları, iPhone’u şarjdayken gelen bir aramayı yanıtlamaya çalışırken hayatını kaybettiği iddiasında bulundu.

Bölgedeki Kamu Güvenliği Bürosu’ndan bir yetkili Pazartesi günü, Ma Ailun isimli kadının “yapılan ilk incelemeye göre” elektrik akımına kapılarak hayatını kaybettiğini açıkladı.

Yetkili The Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada, “Boynunda elektrikten kaynaklandığı bariz bir yaralanma vardı” dedi.

Ancak yetkili, bunun ötesinde konunun halen araştırıldığını ve kadını, akıllı telefonu, şarj aleti ya da başka bir şeyin mi öldürdüğüne dair daha başka bir detay bulunmadığını ifade etti.

Apple’dan yapılan açıklamada ise, “Bu trajik kazadan ötürü derin üzüntü içindeyiz ve Ma ailesine taziyelerimizi iletiyoruz. Konu hakkında tam bir inceleme yapacağız ve yetkililerle işbirliği içinde olacağız,” dendi.

Resmi yayın organı kurbanın kız kardeşi olduğunu söyleyen bir kişinin bloğundan alıntı yaparken bu kişinin kimliği The Wall Street Journal tarafından doğrulatılamadı. Blogda kadının telefonu Aralık ayında aldığı yazıldı ancak hangi iPhone modeli olduğu konusunda bilgi verilmedi.

Olay halen belirsiz olsa da Çin’deki bazı internet kullanıcıları nasıl bir şarj aleti kullanılmış olabileceğine odaklandı. Çin Tüketici Derneği Mayıs ayında, piyasada kolaylıkla bulunabilen onaysız şarj aletlerinin tehlikeleri konusunda uyarmıştı.

Derneğin yayınladığı uyarıda bu şarj aletlerinin akıllı telefonları “cepte taşınan el bombaları” haline getirdiği ve birçok cihazda patlamalara, elektrik çarpmasına ya da yangınlara neden olabileceği belirtilmişti.

Başka bir blog yazarı ise, “Bu kadar saçmalamayın, yalnızca beş voltluk akımdan bahsediyoruz, bu bir hamamböceğini bile öldüremez,” dedi.

Başka biri ise “taklit bir transformatör kullanılmıyorsa” telefonun şarj halindeyken kullanılmasının sorun yaratmaması gerektiğini, öyle olsa dahi bunun gerçekleşme olasılığının düşük olduğunu söyledi.

Bu son olay Apple’ın Çin’de yaşadığı bir dizi halkla ilişkiler sorununun sonuncusu oldu. Komünist Parti’nin sözcüsü konumunda olan Halkın Gazetesi (People’s Daily) Nisan ayında şirketin uygulama mağazasının Çin’de porno içerik sağladığı için inceleme altına alınan websiteleri listesi arasında olduğunu yazdı.

Aynı ay daha önceki bir tarihte ise Apple’ın CEO’su Tim Cook şirketin garanti politikasının devlet medyasında eleştirilmesinin ardından Çinli kullanıcılardan özür diledi.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir