Apple ile Samsung savaşında ikinci raund

Akıllı telefon devleri Apple ve Samsung arasında uzun süreden bu yana devam etmekte olan akıllı telefon patent savaşı Cuma günü, olayın seyrini değiştirebilecek iki davayla yeniden gündemde olacak.

Washington’daki federal temyiz mahkemesi, alt mahkemenin geçen yıl aldığı, Apple’ın birçok patentini ihlal ettiği yönündeki görüşüne rağmen Samsung’un 20’den fazla ürünün satışına devam etme kararını değerlendirecek.

Diğer taraftan yurt dışında üretilen malların ithalatını engelleme yetkisi bulunan yarı yargısal federal bir kurum olan Uluslararası Ticaret Komiyonu’nun da Cuma günü Samsung’un Apple’ın patentlerini ihlal edip etmediği konusundaki kararını açıklaması bekleniyor. Samsung Güney Kore merkezli, Apple’ın iPhone’ları ise yurt dışında üretiliyor.

Samsung ve Apple’dan sözcüler ise konu hakkında yorumda bulunmadı.

400 milyar dolara ulaşan akıllı telefon endüstrisi üç yıldan uzun süreden bu yana akıllı telefon üreticileri tarafından dünyanın dört bir tarafında açılan masraflı davalarla çalkalanırken kazanan taraf henüz belli olmadı.

Cuma günü verilecek kararlar ise akıllı telefon pazarının iki önde gelen satıcısının güçlü ve zayıf yanlarının netleşmesini sağlayabilir. Öte yandan Obama yönetimi geçen Cumartesi, Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun Apple’a ait bazı iPhone ve iPad’lerin ithalat ve satışına getirdiği yasağı veto etmişti.

Cuma günü Apple’ın zafer kazanması halinde Samsung’un bazı mevcut ve gelecek modelleri pazarda yer alamayabilir. Samsung’un zafer kazanması halindeyse, şirket mobil cihazlarının tümünü satmaya devam edebilir.

Wall Street Journal’ın haberine göre, temyiz mahkemesinin kararı daha önemlisi Apple’ın gelecekteki davalarda ürünlerin yasaklanmasını sağlayıp sağlayamayacağını gösterecek.

Cuma günkü duruşma ise patent davalarına ilişkin temyiz davalarına bakan özel bir mahkemede gerçekleştirilecek. San Jose’daki federal mahkeme 2011 yılında, Samsung’un 26 ürününün Apple’ın altı farklı patentini ihlal ettiği ve Samsung’un Apple’a 1,05 milyar dolar tazminat ödemesi yönünde karar vermişti.

Ancak hakim Apple’ın söz konusu 26 ürünün satışının yasaklanması talebini reddetmişti. Hakim Apple’ın patent ihlali nedeniyle piyasada herhangi bir şekilde zarara uğramadığı yönünde karar verirken Apple bu kararı temyize taşıdı.

Samsung o zamandan bu yana söz konusu 26 ürünün satışını durdurdu.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir