Apple’ın kasasında bin şirket kadar nakit var

Son yılların en göze çarpan şirketi Apple elinde bulundurduğu nakit varlığı ile de rekorlar kırıyor. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in raporuna göre teknoloji devi Apple finans dışı şirketlerin elindeki nakit varlıkların tek başına yüzde 10’una sahip. Finans dışı 1000’in üzerinde şirketin elinde 1 trilyon 480 milyar dolarlık nakit varlığı bulunuyor. Apple ise tek başına 147 milyar dolarlık nakit tutuyor.

Finans dışı şirketlerin elindeki nakit varlıklar 2006 yılı sonunda yaklaşık 820 milyar dolar seviyesindeydi. Moody’s’e göre 2012 yılsonu itibariyle 1 trilyon 450 milyar dolar olan nakit varlığı iki yılda yüzde 81 arttı. Haziran sonu itibariyle finans dışı şirketlerin nakit varlıkları geçen yılsonuna göre yüzde 2 artarak 1 trilyon 480 milyar dolara çıktı.

Apple ise nakit varlıklar konusunda neredeyse rakipsiz. 147 milyar dolarlık nakde sahip şirketin en yakın takipçisi ise Microsoft. Microsoft’un elinde 77 milyar dolarlık nakit varlık bulunuyor. Finans dışı kesimin elinde bulundurduğu 1 trilyon 480 milyar dolarlık nakdi varlıkların yüzde 62’lik kısmı 50 şirketin elinde.

Wall Street Journal’ın haberine göre, sıralamanın ilk beşinde ise Apple, Microsoft, Google, Cisco Systems ve Pfizer bulunuyor. Bu beş şirket finans dışı şirketlerin elinde bulundurduğu toplam nakdin dörtte birine sahip. Teknoloji sektörü toplam nakit varlığı 515 milyar doları buluyor.

Moody’s müşterilerine geçtiği bir raporda, finans dışı kesimin elindeki nakdi varlıkların yüzde 61’lik kısmının yurtdışı faaliyetlerden, isim hakkı veya ilaç patentlerinden elde edildiğini belirtiyorlar. Moody’s’e göre finans dışı şirketlerin ABD’deki yüksek vergiler nedeniyle yurtdışındaki nakdi varlıkların toplamı 900 milyar doları buluyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir