Arçelik, ‘Karbon Saydamlık’ta global listede

Arçelik’in, CDP’de (Karbon Saydamlık Projesi) “Global A Listesi”ne girmeye hak kazandığı bildirildi.

Arçelik açıklamasına göre, şirket dünya çapında CDP’de en yüksek performansa sahip şirketlerin yer aldığı “The A List: The CDP Climate Performance Leadership Index 2014″e girmeye hak kazandı.

Açıklamada, Arçelik’in, Türkiye’de kendi sektöründe bu başarıya imza atan ilk şirket olduğu belirtildi.

İklim değişiklikleri risklerinin şirketler tarafından nasıl yönetildiğini küresel çapta raporlayan ve dünyanın en büyük küresel iklim değişikliği verisine sahip olan, bağımsız ve kar amacı gütmeyen uluslararası bir kuruluş olan CDP tarafından 2012’de “Türkiye Karbon Saydamlık Lideri Ödülü”ne, 2013’de de “Türkiye CDP Performans Liderliği Ödülü”ne layık görülen Arçelik, 2014 yılında bu başarısını daha da yukarıya taşıyarak CDP performans derecelendirmesinde en üst seviye olan “A” performans skorunu elde etti ve dünya genelinde CDP’de en yüksek performansa sahip şirketlerin yer aldığı “A Listesi”ne girmeyi başardı.

Şirketin iklim değişikliğine yönelik faaliyetlerinin, “Yönetim ve Strateji”, “Risk ve Fırsat Yönetimi”, “Emisyon Yönetimi” ve “Doğrulama” kategorilerinde ayrı ayrı değerlendirilmesi sonucunda Arçelik, “A” performansa layık görüldü.

Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik AŞ Genel Müdürü Levent Çakıroğlu, dünyanın geleceği ve şirketin sürdürülebilirliği açısından önemli bir risk olan iklim değişikliğiyle mücadele alanında istikrarlı çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Ürünlerinin yanı sıra, tüm süreçlerde çevreye ve enerji verimliliğine en üst seviyede önem verdiklerini ifade eden Çakıroğlu, düşük karbon ekonomisine geçiş sürecine öncülük etmek üzere kurulan “Kurumsal Liderler Ağı Türkiye İklim Platformu’nda” yer aldıklarını ve bu konuda farkındalık yaratılması, sürdürülebilir bir iş dünyası grubu kurulması ve konunun etkin bir biçimde yönetilebilmesi yönündeki çalışmalara katkı sağladıklarını bildirdi.

Çakıroğlu, şirketin iklim değişikliğiyle mücadele alanındaki çabalarının, bu konuda dünyanın en saygın kurumları tarafından, ardı ardına aldığı ödüllerle takdir edilmesinden büyük gurur duyduklarını kaydetti.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir