Assange: Manning bir kahraman

Wikileaks’in kurucusu Julian Assange, internet sitesi aracılığıyla ABD’nin gizli diplomatik yazışmalarını ifşa eden ABD’li asker Bradley Manning’in casusluktan suçlu bulunmasını ‘tehlikeli bir emsal’ olarak tanımladı.

25 yaşındaki Er Bradley Manning, binlerce gizli belgeyi Wikileaks’e sızdırdığını itiraf ederken, bunu ABD’nin dış politikasıyla ilgili bir tartışma başlatmak için yaptığını söyledi.

Amerikalı er, 20 farklı iddiadan suçlu bulundu. Karar duruşması Çarşamba günü başlayacak olan Manning’e 136 yıla kadar hapis cezası verilebilir.

“Casusluk” dışında Amerikalı er, beş hırsızlık olayından, bilişim sahtekârlığından ve çeşitli askeri kural ihlallerinden de suçlu bulundu. Wikileaks belgeleri ABD tarihinin en büyük ‘sızıntı skandalı’ olarak görülüyor.

Bir yıldan uzun süredir kaldığı Ekvador’un Londra Büyükelçiliği’nden açıklama yapan Assange, Manning’in mahkûm edilmesinin ‘tehlikeli bir ulusal güvenlik aşırılığı’ olduğunu vurguladı.

‘Bu hiçbir zaman adil bir yargılama olmadı’ diyen Assange, ‘Bradley Manning hiçbir şeyden suçlu değil. Aslında Amerikan hükümetinin işlediği suçları Amerikan halkına ve dünyaya ifşa edip, hükümetten şeffaflık ve hesap verebilirlik talep eden bir kahramandır’ diye konuştu.

‘Gururları yaralandı’Assange tüm yaşananlardaki tek kurbanın da ABD hükümetinin ‘yaralanmış gururu’ olduğunu savundu.

ABD adalet sisteminde iki temyiz yolu ve Yüksek Mahkeme bulunduğunu söyleyen Julian Assange, ‘Wikileaks Manning özgürlüğünü kazanana dek durup, dinlenmeyecek’ dedi.

Wikileaks’in sızdırdığı belgelerden biri, 2007’de bir Apaçi helikopterinin Irak’ın başkenti Bağdat’a düzenlediği ve aralarında Reuters haber ajansı fotoğrafçısının da bulunduğu onlarca kişinin ölümüne sebep olan saldırının görüntüleriydi.

Belgeler arasında, yaklaşık 470 bin Irak ve Afganistan savaşı belgeleri ve dışişleri bakanlığına ait Washington ve büyükelçiler arasında yapılan 250 bin güvenlik yazışmaları da vardı.

BBC’nin haberine göre, istihbarat analisti olan Manning, 2010 yılında Irak’ta gözaltına alınmış, ABD’ye gönderilmeden önce haftalarca Kuveyt’teki ABD üssü Arifcan Kampı’nda bir hücrede tutulmuştu.

Mahkemede, savcılar Manning’in ‘şöhret kazanmak’ uğruna sistematik olarak yüzlerce gizli belgeyi sızdırdığını söyledi. Savunma avukatları da Manning’in, “Irak’taki dönemi boyunca hayal kırıklığı yaşamış olan saf ve genç bir asker” olduğunu ifade etti.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir