Avea’nin hedefi Mobil Dünya Kongresi’ni İstanbul’a taşımak

Kuruluşunun 8. yılında dünyanın en güçlü 25 mobil operatörünün yer aldığı GSMA Yönetim Kurulu’nda Türk Telekom Grup CEO ve Avea Yönetim Kurulu Üyesi Hakam Kanafani tarafından temsil edilen Avea, ilk yeni yönetim kurulu toplantısının ardından değerlendirmelerde bulunmak için Mobile World Congress’e katılan basın mensuplarının katılımıyla bir basın toplantısı düzenledi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, BTK Başkanı Tayfun Acarer, GSMA Ortadoğu ve Afrika Kamu Politikaları Direktörü Peter Lyons ve T.C Madrid Büyükelçisi Ayşe Sinirlioğlu’nun katılımıyla düzenlenen toplantıda, GSMA’deki yeni görev alanlarını duyuran Avea CEO’su Erkan Akdemir: “Avea’nın GSMA Yönetim Kurulu’nda yer alması sadece Türk Telekom Grubu için değil; Türkiye’nin dünya mobil iletişim sektörü içinde taşıdığı önemi vurgulaması açısından da oldukça önemli. Çünkü biz bunu GSM stratejisini belirleyen bir yapının sahip olduğu know how’ı, Türkiye’ye aktarma imkanı olarak değerlendiriyoruz” dedi

Toplantıda ilk defa Avea’nın 2012 yılı sektör liderliklerini paylaşan Akdemir: “6 milyon abone ile pazardaki en yüksek faturalı abone oranına sahip operatör olduk. Toplam sektör yüzde 38, rakipler ise ortalamada yüzde 37 artış kaydederken, Avea yüzde 44 büyüme ile ilk sırada yer aldı.  2011 yılsonunda olduğu gibi 2012’de de + 557 K ile en yüksek netport’u biz gerçekleştirerek numara taşımanın adresi olmaya devam ettik. Toplam ARPU’daki liderliğimizi de bu yıl sürdürdük. Sektör ortalaması 21.1 TL, rakiplerin ortalaması 21.0 TL olurken; Avea’nın 2012 yıl sonu ARPU’su ise 21.6 TL ile en yüksek seviyede gerçekleşti“ dedi.   İspanya’nın Barselona kentinde 25-28 Şubat tarihleri arasında düzenlenen Mobile World Congress’te bu yıl ev sahipliği yapan Avea, katıldığı ilk yönetim kurulu toplantısı sonrasında Mobile World Congress’e katılan basın mensupları ile bir araya gelerek değerlendirmelerde  bulundu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Bilişim Teknolojileri Kurulu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, GSMA Ortadoğu ve Afrika Kamu Politikaları Direktörü Peter Lyons ve T.C Madrid Büyükelçisi Ayşe Sinirlioğlu’nun katılımıyla düzenlenen toplantıda Avea’nın GSMA’deki yeni görev alanları hakkında bilgi verilirken, Avea ve GSM sektörünün 2012 yılı performansı da ele alındı.

“GSMA’in know how’ını Türkiye’ye aktaracağız”

Basın toplantısında yaptığı konuşmada “Türkiye’nin en genç ve yenilikçi operatörü olarak, 8. yılımızda böylesine büyük ve önemli bir kuruluşun yönetiminde yer almak bizim için büyük bir onur” diyen bu Avea CEO’su Erkan Akdemir, “Avea’nın değişim ve gelişimin bu kadar hızlı yaşandığı bir dönemde GSMA Yönetim Kurulu’nda yer alması sadece Türk Telekom Grubu için değil; Türkiye’nin dünya mobil iletişim sektörü için taşıdığı önemi vurgulaması açısından da oldukça önemli. Çünkü bunu sadece yönetim kurulu üyesi olmakla sınırlı olarak görmüyor; GSM stratejisini belirleyen bir yapının sahip olduğu know how’ı, Türkiye’ye aktarma imkanı olarak da değerlendiriyoruz. Avea olarak sadece bir iletişim şirketi olmak için değil, teknolojinin ve inovasyonun öncüsü olmak için çalışıyoruz, hedefimiz ise Türkiye’nin teknoloji üssü olmak” diyen Akdemir, “Türkiye, bulunduğu bölgenin parlayan yıldızı, Avea da Türkiye’nin parlayan yıldızı. Çünkü 8. yılımızda pek çok alanda liderliğimizi koruduk; yenileri ile taçlandırdık. Daha büyük sorumluluklar alarak daha büyük işlere imza atmaya hazırız” dedi.

Avea’nın 2012’yi lider olarak kapattığı alanları ilk kez basın toplantısında paylaşan Akdemir, şunları söyledi:

““2012 Avea için tam anlamıyla performans yılı oldu. 6 milyon abone ile pazardaki en yüksek faturalı abone oranına sahip operatör olduk. Toplam sektör yüzde 38, rakipler ise ortalamada yüzde 37 artış kaydederken, Avea yüzde 44 büyüme ile ilk sırada yer aldı. 2011 yılsonunda olduğu gibi 2012’de de +557K ile en yüksek netport’u biz gerçekleştirerek numara taşımanın adresi olmaya devam ettik. Avea toplam ARPU’daki liderliğini bu yıl da sürdürdü. ARPU’da sektör ortalaması 21.1 TL, rakiplerin ortalaması 21.0 TL olurken; Avea’nın 2012 yıl sonu ARPU’su ise 21.6 TL ile en yüksek seviyede gerçekleşti.

Hem faturalı hem de faturasız ARPU’da en yüksek artış oranlarını biz gerçekleştirdik. Faturalı ARPU’da sektör ortalaması yüzde -1 iken, Avea’nın ortalaması yüzde 1. Faturasız ARPU’da ise Avea rakiplerine göre rekor bir büyüme kaydetti. Bu alanda sektör ortalamada yüzde 4, rakiplerimiz ise ortalamada yüzde 2 büyürken, Avea’nın büyümesi yüzde 13’e ulaştı. 2012’de önemli büyüme oranı elde ettiğimiz bir diğer alan ise EBİTDA’mız oldu.

Avea’nın EBITDA’sı 2012 yılsonu itibariyle yüzde 28 büyüdü. EBITDA artış oranımızla, hakim operatörü 4’e katladık. 2012 sonu itibariyle en yüksek akıllı telefon penetrasyon oranına sahip operatörüz. Bu alanda Avea’nın penetrasyonu yüzde 24 iken rakiplerininki ise yüzde 19 olarak gerçekleşti.”

Türkiye’nin en çok konuşturan operatörü olarak, müşterilerinin güvenini her yıl katlayarak sağlamlaştırdıkları dile getiren Akdemir; “Türkiye bize güvendi. Bu yüzden de GSMA’de artan etkinliğimizin sadece Yönetim Kurulu üyeliği ile sınırlı olmasını istemedik. GSMA stratejilerini geliştiren ve Yönetim Kurulu’na içerik sağlayan beş çalışma grubunun ikisinde ve ayrıca kamu politikaları komitesinde aktif görev aldık”  dedi.

“İpek yolunun yerini bilişim yolu alacak”

Basın toplantısında yaptığı konuşmada Türkiye’nin bilgi iletişimi alanında kat ettiği yolun önemine dikkat çeken Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım şunları söyledi; Türkiye’nin teknoloji alanına her ne kadar geç girmiş olsa da, özellikle 3. nesilde en gelişmiş teknolojiyi kullanan ve ucuza kullanan bir ülke konumuna geldiğini ifade ederek; “Teknolojinin önünde hiç bir şey duramaz. Şimdi gündemimizde 4G var. Ama biz 4. nesile geçmek için öncelikle teknolojiyi halledelim, yerli cihazların üretimini yapalım, Ar-Ge’ye yatırım yapalım. Sonra geçelim diyoruz. Çünkü lisans vermek kolay. Yoksa en büyük yatırım altyapıya yapılıyor. Bütün imkanları alt-yapıya yatırırsanız, bu sefer de işletme başarısız oluyor. Sonradan yatırım yapana haksızlık oluyor. Biz bugün bin 900 köye mobil internet erişimi alt yapısını ulaştırdık. Alt yapıyı daha da güçlendirmek için parasını ödeyerek yeni yatırımlar yapıyoruz. Bu altyapı yatırımları ile bir buçuk sene içerisinde erişilmeyen, kapsama alanında olmayan hiçbir yer ve köy kalmayacak”

Türkiye’nin artık teknolojileri takip eden ve buna göre hazırlığını yapan bir ülke konumunda olduğunu ifade eden Bakan Yıldırım: “Nasıl eskiden İpek Yolu, Baharat Yolu Anadolu’dan geçiyorsa, şimdi de bilişim yolu Türkiye üzerinden geçiyor… Teknolojinin arkasından koşan değil, takip edilen olmak… Türkiye bu alanda çok önemli yollar kat etti. Ama bunları yaptık, bitiyor mu? Hayır bitmiyor… Sorumluluklarımız var. Kendinizi geliştirirken komşulara da bakmak gerekiyor. Bilgi birikiminizle komşunun da yolunu açmak gerek. Mesela komşuda geniş bant kullanımı çok düşük. Ancak erişilebilirlikte Türkiye dışına taşmak için, önce komşularda sonra globalde erişilebilirlik yolundan gitmek lazım” dedi.

“Hedef GSMA İstanbul’da gerçekleştirmek”

Bakan Yıldırım; GSMA Yönetim Kurulu’nda Avea ile Türkiye’yi temsil eden Hakam Kanafani’yi yeni görevinden dolayı tebrik ederek, bu görevin mobil teknolojilerin gelişmesine katkı sağlayacağını ve aynı zamanda Türkiye’nin de imkan ve kabiliyetlerini dünyaya anlatma şansı yaratacağını ifade etti. Binali Yıldırım sözlerine şöyle devam etti: “Bir dönem sonra, Türkiye ve İstanbul’un, GSMA Mobile World Congress gibi bir organizasyonu yapabilecek güçte olduğunu gösterme şansı olacak. Bu organizasyonu İstanbul’da yapmak konusunda ‘biz de varız’ diyoruz. Avea’nın, GSMA yönetim kuruluna seçilmiş olmasının bu açıdan önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Dünyanın sorunlarına bakınca, Türkiye’nin sorumluluklarının da artmakta olduğunu görüyorum. Dünyadaki işlerin düzene girmesi, normalleşme sürecinin hızlanması için gayret gösteriyoruz. 2023’ü planladık, şimdi artık 2035’i planlıyoruz. Bilgi iletişimi alanında planlar daha da önem kazanıyor.”

“GSMA’den Türkiye ve Avea’ya tam destek!”

Türkiye’nin mobil iletişim alanında dünyanın en önde gelen ülkeleri arasında yer aldığını ve son dönemde, korkusuzca ve cesaretle attığı politik adımlarla neler yapabileceğini kanıtladığını söyleyen GSMA Ortadoğu Afrika Kamu Politikaları Direktörü Peter Lyons; “Türkiye’nin liderliği, demografik açıdan genç nüfusa sahip olması ve GSMH’nin yükselmesi mobil teknolojiler için çok önemli ufuklar açıyor. 15 yıl içerisinde Türkiye’nin daha da yükseklerde olacağına ve hatta mobil endüstrinin odak noktası haline geleceğine inanıyoruz. Biz de Türkiye’yi ve Avea’yı sonuna kadar destekleyeceğiz” dedi.

“2G’de kaçırdığımız fırsatları 4G’de yakalayabiliriz”

BTK Başkanı Tayfun Acarer ise toplantıda yaptığı konuşmada; Türkiye’de ortalama 350 dakika ile abonesini en çok konuşturan operatör olan Avea’nın, GSMA gibi önemli bir organizasyonun yönetim kuruluna girmesinin çok büyük bir adım olduğunu ifade etti. Acarer; “10 yılda bilişim sektörü kimsenin tahmin edemeyeceği bir düzeye ulaştı. Davos Raporu’na göre; Sayın Bakanımızın üzerinde çalıştığı proje ile dünyadaki en geniş mobil kapsamaya sahip ülke ise Türkiye. Ülkemiz bilişimde uluslararası düzenlemeleri yönlendiren bir hale geldi. Önümüzdeki dönemde bilişim sektörü daha da büyük yeniliklere açılacak. 4G’de Sayın Bakanımızın vizyonu doğrultusunda, çoğu dünya ülkesiyle kafa kafaya yer alıyoruz. Bundan sonraki süreçte de 4G’yi geliştirmeyi hedefleyebilir, kaçırdığımız fırsatları 4G’de yakalayabiliriz” dedi.

“Avea, Türkiye’nin en hızlı büyüyen operatörü”

Türk Telekom Group CEO ve Avea Yönetim Kurulu Üyesi Hakam Kanafani ise Avea CEO’su Erkan Akdemir ile birlikte ev sahipliği yaptığı basın toplantısında şunları söyledi:

“Bu yıl GSMA Mobile World Congress’i, GSMA Yönetim Kurulu üyesi olarak takip etmek benim için bir ayrıcalık. Bu onur, Avea’nın elde ettiği etkileyici sonuçların, global güvenilirliğinin ve izlediği akıllı büyüme stratejisinin bir sonucu. Avea, Türkiye’nin en hızlı büyüyen operatörü. ETNO ve SAMENA yönetim kurullarının ardından şimdi de Türkiye’yi GSMA Yönetim Kurulu’nda temsil etme ayrıcalığına kavuştuk. Bunun Türkiye’nin global telekomünikasyon pazarındaki önemli rolünün bir göstergesi olduğunu düşünüyorum.

Dünya çapında mobil operatörlerin haklarını temsil eden GSMA üyeliği, bize mobil sektörün global oyuncuları ile yeni ilişkiler ve ağlar kurmak ve bu ilişkileri ülkemizin yararına kullanmak için fırsat verecek. Avea, izlediği akıllı büyüme stratejisi ile büyük güven kazandı. Önümüzdeki dönemde de bu akıllı büyüme stratejisine devam edecek. GSMA’in yönetim kuruluna girerek dünyanın en büyük mobil operatörleri arasında olmayı başardı. İnanıyoruz ki; diğer operatörlerin temsilcileri ile büyük bir sinerji yaratacağız.”

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir