Avea’nın Sesli Adımlar’ına ödül

Avea’nın görme engellilere yönelik geliştirdiği “Sesli Adımlar” uygulaması, Uluslararası Alışveriş Merkezleri Konseyi (ICSC) tarafından “Kurumsal Sosyal Sorumluluk” kategorisinde ödüle layık görüldü.

Şirket açıklamasına göre, ICSC tarafından uluslararası platformda (Avrupa ve Güney Afrika) her yıl düzenlenen “Solal Marketing Awards” yarışmasında, Avea ve ECE Türkiye’nin birlikte geliştirdiği “Sesli Adımlar” uygulaması ödüllendirildi.

“Solal Marketing Awards”ta AVM’ler, sosyal sorumluluk, marka konumlandırması, müşteri hizmetleri ve teknoloji gibi 8 ayrı kategoride yarışıyor.

“Sesli Adımlar” uygulaması da ECE Türkiye bünyesindeki MetroCity AVM’nin yanı sıra İstanbul’da Maltepe Park ile Marmara Park AVM, Eskişehir’de Espark AVM ve Ankara’da da ACity AVM’de kullanılıyor.

Avea’nın teknolojik desteğini sunduğu uygulama, görme engellilerin bulundukları noktayı sesli söyleyerek onların daha rahat hareket etmesini sağlıyor. Uygulama, görme engellilerin akıllı telefonları üzerinden konum belirtme, mağaza ve tuvalet, çıkış, danışma gibi alanlara sesli olarak yönlendirilmesini sağlıyor.

Bluetooth Beacon sistemiyle çalışan uygulamada, Boni’nin uluslararası patentle korunan konum belirleme sistemi ve metotları kullanılıyor. Sesli Adımlar uygulamasının hastane, otel ve havaalanı gibi kapsamlı yapılarda yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Dünyada kendi alanında ilk kez Türkiye’de gerçekleştirilen uygulama, operatör bağımsız tüm görme engelliler tarafından kullanılabiliyor. Uygulama kapsamında hem Türkçe hem de İngilizce dil seçeneği sunuluyor. Bu sayede Türkiye’de bulunan görme engelli turistler de bu uygulamadan faydalanabiliyor.

iOS’un yanı sıra ve Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda “Sesli Adımlar” uygulaması kullanılabiliyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir