Avrasya Tüneli’nde iletişimi Turkcell sağlıyor

Asya ve Avrupa’yı ilk kez deniz tabanının altından karayolu ile birleştirecek Avrasya Tüneli projesinde iletişimi Turkcell sağlıyor. Göztepe-Kazlıçeşme arasında inşaatı devam eden tünelde Turkcell ile, Mayıs ayından bu yana 280.000 dakikanın üzerinde konuşma gerçekleştirildi, 238 GB da data tüketildi. SMS sayısı ise 4 ayda 42.800 adete ulaştı. Turkcell altyapısı, proje için 3 vardiya ile çalışan yaklaşık 250 personelin iletişimini sağladığı gibi iş sağlığı ve güvenliği açısından da kritik önem taşıyor.

Turkcell, Avrasya Tüneli Projesi olarak bilinen İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçidi inşaatı için mobil iletişimin tüm olanaklarını yer altına indirerek, Marmaray Projesi’ndeki kapsama tecrübesini buraya da taşıdı. Projede görevli yaklaşık 250 personel, Turkcell’in sağladığı cep telefonu ve internet altyapısı sayesinde kesintisiz iletişim kurabiliyor.

Asya ve Avrupa yakalarını deniz tabanının altından geçen bir karayolu tüneli ile birbirine bağlayacak 14,6 kilometrelik projede, Türkiye’de ilk kez uygulanan “hareketli anten ” yöntemi ile kazı mesafesi ilerledikçe Turkcell şebeke servis kalitesinin aynı seviyede kalması sağlanıyor.

Önce mobil trafik oluştu

Mayıs ayından bugüne kadar geçen 4 ayda Avrasya Tüneli’nde yaklaşık 280.000 dakika Turkcell şebekesinden konuşulurken, 238 GB data tüketildi. Tünelde 42.800 adet de kısa mesaj (SMS) atıldı.

Projede mobil iletişim kapsaması, yer yüzeyindeki sabit noktaların yanında 130 metre uzunluğundaki tünel kazma makinesi üzerine yerleştirilen anten ile sağlanıyor. Günde 8-10 metre hızla tünel kazarak ilerleyen makinenin üzerindeki bu “hareketli anten ”,fiber optik kablo üzerinden yeryüzündeki sabit haberleşme ünitesine bağlanarak, personelin deniz tabanının altında bile Turkcell şebekesine erişim sağlamasını garanti altına alıyor.

Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Elönü, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi:

“İstanbul trafiğindeki yoğunluğu hafifletecek Avrasya Tüneli için çalışmaların hızla devam etmesinden mutluluk duyuyoruz. Turkcell olarak, Tünel’in inşaatı esnasında kesintisiz iletişim sağlamak üzere Türkiye’de bir ilke imza attık: Kazı makinesi üzerindeki cihazımız sayesinde personelin hem birbiriyle ve dışarıyla iletişimi hem de iş güvenliği açısından çok önemli olan mobil kapsamayı güvence altına alıyoruz. Yer yüzeyi ve yeraltındaki istasyonlarımız, inşaat tamamlanana kadar tam kapasiteyle çalışacak”

AVRASYA TÜNELİ PROJESİ:
İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçidi

Güzergâh: Kazlıçeşme – Göztepe
Toplam uzunluk: 14,6 km
Hedeflenen bitiş tarihi: 2017 Ocak

  • Projenin 5,4 kilometrelik bölümü, deniz tabanı altına özel bir teknoloji ile inşa edilecek olan iki katlı tünelden ve diğer metotlarla inşa edilecek olan bağlantı tünellerinden oluşurken Avrupa ve Asya yakalarında toplam 9,2 kilometrelik güzergâhta ise yol genişletme ve iyileştirme çalışmaları yapılacak. Sarayburnu-Kazlıçeşme ile Harem-Göztepe arasında yer alan yaklaşım yolları genişletilecek. Araç alt geçitleri ve yaya üst geçitleri inşa edilecek.
  • Tünel geçişi ve yol iyileştirme-genişletme çalışmaları, bütüncül bir yapıda araç trafiğini rahatlatacak. İstanbul’da trafiğin çok yoğun olduğu güzergâhta yolculuk süresi 100 dakikadan 15 dakikaya kadar inerken güvenli ve konforlu yolculuğun ayrıcalığı yaşanacak. Çevre ve gürültü kirliliğinin azalmasına da katkı sağlanacak.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir