Avrupa, dijitalde vergi kurallarını değiştiriyor

Avrupa Komisyonu, 2015 yılında yürürlüğe girecek telekomünikasyon, dijital yayıncılık ve elektronik hizmetlere ilişkin yeni KDV kurallarını hatırlatan bir metin yayınladı.

Halihazırda mobil uygulamalar, müzik vb. mal ve hizmetlere ilişkin vergiler satıcının yerleşik olduğu ülkede uygulanıyor.

Bu nedenle, birçok büyük firma Avrupa’daki faaliyetlerini KDV oranının en düşük (%15) olduğu AB ülkelerinden biri olan Lüksemburg’da sürdürüyor.

KDV’nin tüketicinin yaşadığı ülkede uygulanmasını öngören yeni düzenlemenin, bugüne kadar yabancı ülkelerde faaliyet gösterme imkanına sahip olan büyük firmalara, sadece kendi ülkelerinde faaliyette bulunabilen küçük firmalar karşısında avantaj sağlayan yasal boşluğu gidermesi hedefleniyor.

Turkcell AB Bülteni’nde yer alan habere göre, 2008 yılında önerilen düzenleme, Lüksemburg’un vergi gelirlerinde yıllık 200 milyon Euro’luk bir kayıpla karşı karşıya kalması üzerine bu ülkeye tanınan taviz sonucu 7 yıl ertelenmişti.

Bugün bu rakamın daha yüksek olduğu tahmin ediliyor. Yeni düzenleme 1 Ocak 2015’te uygulamaya girecek.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir