Avrupa kendi internetini kuruyor

Amerikan gizli servislerinin internetteki casusluk faaliyetleri Almanya’yı harekete geçirdi. Alman yetkililer, “Schengen Routing” adıyla Avrupa sınırları dahilinde bir internet ağı oluşturulmasını öneriyor.

Hergün internet sayfasının adres çubuğuna yazdığımız www’nun ne anlama geldiğini hiç düşününüz mü? www, “world wide web”, yani dünya çapında sınırsız ağ anlamına geliyor.

Sınır tanımayan internetin kontrolü ise şu sıralarda Avrupalı siyasetçilerin başlıca gündem maddelerinden biri. ABD’nin istihbarat servisi Ulusal Güvenlik Kurumu NSA’in internet üzerinden casusluk faaliyetleri yaptığının ortaya çıkması, Avrupa’da dijital verilerin ulusal bir internet bandına çekilmesi fikrini gündeme getirdi. Almanya Başbakanı Angela Merkel de bu konuda somut planları olduğunu kısa bir süre önce doğruladı.

Merkezi Bonn kentinde bulunan, Avrupa’nın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden biri olan Deutsche Telekom, bir Avrupa veri ağı oluşturulmasını tartışmaya açtı. Bu öneriye göre, Avrupa’da serbest dolaşımı sağlayan Schengen Bölgesi’ne benzer “Schengen Routing” adıyla bir sistem oluşturulacak. Schengen Bölgesi, Avrupa Birliği ülkelerinin tümünü kapsamıyor. Dolayısıyla Schengen Antlaşması’na taraf olmayan İngiltere, “Schengen Routing” önerisine destek vermezse sistem dışında kalabilecek.

“İnternet küresel bir yapı”

Peki sanal sınırlar çekerek internetin Avrupalılaştırılmasını öngören bu fikre uzmanlar ne diyor? Vestfalya Yüksekokulu’na bağlı İnternet Güvenliği Enstitüsü’nden Dominique Petersen’in bu konuda şüpheleri var. İnternet ağının devlet tarafından oluşturulmadığını belirten Petersen, bunun küresel bir yapı olduğu değerlendirmesini yapıyor.

Web sunucularının çoğunlukla yurtdışında olduğunu ve servis sağlayıcıların da verileri farklı ülkeler üzerinden gönderdiğini belirten Petersen şu bilgileri verdi:

“Amaçlanan şey, Avrupa içindeki veri trafiğinin Avrupa’da kalması. Ancak bu internet trafiğinin küçük bir parçası. Örneğin Facebook’ta gezinirken ya da Amazon’dan alışveriş yaparken ve ya başka bir büyük portalda dolaşıyorsam, o zaman veriler zaten Almanya ya da Avrupa sınırlarının dışına çıkıyor. Çünkü bu web sunucuları yurtdışında.”

Deutsche Telekom’da İnternet ve Veri Güvenliği Bölümü’nden sorumlu Philipp Blank ise “Schengen Routing” önerisine yöneltilen eleştirileri kabul etmiyor. İnternet trafiğini ülke sınırları içinde sıkıştırmanın söz konusu olmadığını söyleyen Blank, almak istedikleri önlemleri şöyle anlattı:

“Sadece şunu soruyoruz: Bonn’dan Berlin’e gönderilen bir e-posta neden New York, oradan da Londra üzerinden giden kişiye ulaşsın? ABD ulusal internet trafiğini çok önceden hayata geçirdi. Yani ABD’deki alıcı ve gönderici yurtdışına yönlendirilmiyor.”

“Daha fazla güvenlik getirmez”

Ancak Avrupa’da oluşturulacak bir telekomünikasyon ağının daha fazla veri güvenliği sağlamayacağı tahmininde bulunan Dominique Petersen, Amerikan ve İngiliz gizli servislerinin sahip olduğu teknik donanıma dikkat çekerek “Örneğin NSA için Avrupa’da ya da Almanya’da herhangi bir dinleme istasyonu kurmak kesinlikle sorun olmaz. İnternet trafiğini oradan da takip edebilirler” dedi.

Petersen, Schengen Routing’in işe yaramamasının yanı sıra maliyetinin de yüksek olacağını vurguluyor. İnternetin artık sadece hızlı olmasının değil, aynı zamanda ucuz olmasının da önem taşıdığını belirten Petersen, internet kullanıcılarının Avrupa içinde kalması zorlanması durumunda internette sörf yapmanın kullanıcılar için pahalı hale geleceğini belirtiyor.

Schengen Routing’in kazananının Telekom olacağı tahmininde bulunan bilişim uzmanı Dominique Petersen, Avrupalı internet firmalarının böylece Amerikalı rakipleri karşısında bir şans yakalayacağını söylüyor. (Deutsche Welle)

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir