Avrupa’da ‘roaming’ ücreti kaldırılıyor

Avrupa Komisyonu, Avrupa genelinde cep telefonlarının dolaşım ücretlerini (roaming) kesmeyi gündeme getirdi.

Avrupa cep telefonu konuşma ücretlerinde devrim niteliğinde bir karara hazırlanıyor. Telekomünikasyon sektörünü canlandırma kararı alan Avrupalı ülkeler, kıta genelinde cep telefonu dolaşım ücretlerini sonlandırmayı planlıyor.

Öneri Avrupa Komisyonu gündemine getirildi. Plana göre, şirketler Temmuz 2014 itibariyle Avrupa genelinde diğer ülkelerden gelen çağrılardan ekstra ücret almayacak.

Mobil cep telefonu üreticileri ya müşterilerinin diğer ülkelerde yaptıkları telefon konuşmaları kendi ülkelerinin tarifelerinden ücretlendirecek ya da o süreçte müşterinin bulunduğu ülkenin cep telefonu operatörüne geçmesini sağlayacak.

Komisyonda plan için “telekomünikasyon piyasası canlandırmak için son 26 yılda atılan en iyi adım” ifadesine yer verildi.

CNBC-e’nin haberine göre, komisyonun amacı, kıta genelinde tüketicilerin cep telefonu kullanma ücretlerini azaltmak ve şirketler için bürokratik işleri kolaylaştırmak. Önerinin uygulamaya geçmeden önce 28 AB üyesinden onay alması gerekiyor.

Analistler Avrupa’nın genişbant altyapısının gerisinde kaldığını, bu yüzden de telekomünikasyon şirketlerinin gelirlerinde düşüşler görüldüğünü ifade etti.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir