Avrupa’da Whatsapp’a boykot çağrısı

Whatsapp’ın Facebook tarafından satın alınması, kişisel bilgilerin ABD istihbarat birimleriyle paylaşılabileceği endişelerini artırdı.

Kişisel veriler konusunda hassasiyeti ve ABD teknoloji şirketlerine mesafe koymasıyla dikkat çeken Avrupa’da Whatsapp ve Facebook’a boykot çağrıları yapılmaya başlandı.

Deutsche Welle’ye konuşan Almanya Schleswig Holstein Eyaleti Veri Güvenliği sorumlusu Thilo Weichert, kullanıcıları bu iki hizmeti kullanma konusunda uyararak, muadillerinin kullanılması çağrısı yaptı.

Weichert, Handelsblatt gazetesine yaptığı açıklamada, iletişim verilerinin güvenliğini düşünenlerin, güvenilir hizmetler kullanması gerektiğine dikkat çekti. Özellikle NSA skandalı, kişisel verilerin paylaşımı konusunda endişeleri artırmıştı.

Facebook, Whatsapp’ı 19 milyar dolar satın almıştı. Veri güvenliği uzmanları ve Avrupalı siyasetçiler ise bu satışta kullanıcıların değil, Facebook’un kârlı çıktığını savunuyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir