Avrupalı devler İHA için güç birliği yaptı

Avrupa’nın önde gelen 3 savunma şirketi, ortak insansız uçak üretimi için güçlerini birleştirme kararı aldı.

Alman medyasına yansıyan bilgilere göre “MALE2020” adı verilen projeyle ilgili bugün bir basın toplantısı düzenlenecek.

Proje, Alman-Fransız sermayeli “Airbus Defence and Space”, Fransız Dassault Aviation ve İtalya merkezli Alenia Aermacchi’yi bir araya getiriyor.

Orta irtifa, yüksek uçuş süresine sahip MALE (medium altitude, long endurance) sınıfı insansız hava aracı (İHA) üretimine ilişkin konseptin Almanya, Fransa ve İtalya savunma bakanlarına sunulduğu belirtildi.

Uçak üreticilerinin teklifinde, “Avrupa, askeri havacılığın stratejik açıdan önem taşıyan bu alanında yabancı şirketlerin ürünlerine bağımlı olmamalıdır” görüşü vurgulandı.

Deutsche Welle’nin haberine göre, İHA konusu, Almanya’da geçen yılın sonunda işbaşına gelen 3. Merkel Hükümeti’nin de öncelikleri arasında yer alıyor.

Hrıstiyan Birlik (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında imzalanan koalisyon sözleşmesinde, “Avrupa’da İHA’ların geliştirilmesi ihtiyacı” vurgulanıyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir