Aydınlı Grup, tüm iş süreçlerini SAP ile yönetiyor

Dünya modasına yön veren Pierre Cardin, Cacharel ve U.S. Polo Assn. markalarının ana lisans sahibi Aydınlı Grup, 3 bine yakın çalışanı, 307 perakende mağazası ve 300 corner satış noktası ile Türkiye’nin moda perakendeciliği alanında lider kuruluşları arasında yer alıyor. 1965 yılından bu yana faaliyet gösteren Aydınlı Grup, itelligence Türkiye danışmanlığında SAP Projesi’ni kullanmaya başladı.

Dünya çapında 60’ın üzerinde ülkeye ihracat yapan Aydınlı Grup, tekstilin yanı sıra, Solarkent ve Koru Florya projeleriyle konut sektöründe de faaliyet gösteren kurum, yeni yatırım ve projeleriyle faaliyetlerini sürdürüyor. Geniş bir organizasyon yapısına sahip Aydınlı Grup, bünyesindeki 13 şirketin tüm kurumsal süreçlerinin SAP üzerinden yürütülmesi kararını aldı. Bu projeyle hem yurtiçi hem de yurtdışı operasyonlarını daha etkin ve başarılı hale getirmeyi amaçladı.

Dünyanın en güçlü SAP iş ortaklarından itelligence AG ile 12 yıllık engin tecrübeye sahip Elsys Danışmanlık’ın güçlü birleşmesinden doğan itelligence Türkiye danışmanlığında sürdürülen SAP projelerinde, Aydınlı Grup’un büyüme stratejisi için destek sağlanması hedeflendi. Projede,  üretimden dağıtıma, muhasebe süreçlerinden insan kaynaklarına kadar her aşamada, SAP yazılımının farklı çözüm ve bileşenleri hayata geçirildi.

SAP üzerinde yönetilen tüm ürün ve fiyat bilgileri, tüm mağazalara akmak üzere IBM POS cihazlarına entegre edilerek, gerçekleştirilen günlük satışlar anlık olarak SAP üzerinden izlenebilir hale getirildi. Ürün çokluğu ve çeşitliliği nedeniyle ortaya çıkabilecek kullanıcı hatalarının el terminalleriyle kontrol altına alınması sağlandı. Aynı şekilde mağazalar arası transfer ve benzeri mağaza lojistik stok işlemleri de SAP’de barkod destekli olarak gerçekleştiriliyor. Dış tedarik haricinde İstanbul fabrikasında gerçekleştirilen üretim aşamaları, yine SAP Retail üzerinde ayrı ayrı takip edilebiliyor. Bu sayede, günlük olarak gerçekleşen üretim operasyonu ile ilgili teyitler verilebiliyor, fason üretim adımları ve hammadde stok sarfiyatları takip edilebiliyor. Ayrıca grup içi firmalar arası işlemler otomatikleştirilerek sipariş ve faturalama süreçlerinde verimlilik artışı sağlanıyor.

SAP projesine HR uygulamaları ile itelligence Türkiye uzmanlığında başlayan Aydınlı Grup, 4 ayda tamamlanan bu modülden  sonra SAP Retail çözümünü  devreye aldı. 10 ay gibi kısa bir sürede tamamlanan projenin ardından BO ve BPC projeleri,  inşaat şirketinin ERP projesi ile devam ediliyor.

Aydınlı Grup Genel Müdürü Levent Özkan, önemli bir dönüm noktası olarak gördükleri SAP ERP projesi için şunları söyledi: “SAP ERP projesi için dünya çapında büyük şirketlerin kullandığı SAP yazılımını ve uluslararası başarılarıyla kendini kanıtlamış itelligence Türkiye uzmanlığını tercih ettik. Aydınlı Grup’ta tekstil, konfeksiyon ve mağazacılık sektörü açısından referans oluşturacak bir projeye imza attığımızı düşünüyoruz.”

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir