‘Baz istasyonları sağlıkla ilişkilendirilmemeli’

Baz istasyonlarının sağlık sorunları yarattığına ilişkin açıklamaların doğru olmadığı, konunun dünyadaki sağlık otoriteleri tarafından araştırıldığı bilinmektedir.

Teknoloji Bilgilendirme Platformu (TBP) tarafından yapılan yazılı açıklamada, baz istasyonlarının iletişimin en önemli parçası olduğu ve baz istasyonları olmadan cep telefonu iletişiminin yapılamayacağı ifade edildi.

TBP Başkanı Serhat Özeren, baz istasyonları için belirlenen limit değerin zararlı sınırın çok çok altında olduğunu belirterek, “Türkiye’de iletişimin vazgeçilmez bir unsuru olan baz istasyonları, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yapılan düzenlemelerle kurulmakta ve uygulanmaktadır. Yerel yönetimler rant ve benzeri gerekçelerle baz istasyonlarını kaldırma girişiminde bulunuyorlar. Bunu yaparken de sağlık gerekçelerini öne sürüyorlar. Baz istasyonlarının sağlık sorunları ile ilişkilendirilmemesi gerekir” diye konuştu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Baz istasyonları, iletişimin vazgeçilmez bir parçasıdır. Dünya sağlık otoriteleri, elektromanyetik dalgaların zarar vermeyecek limit olarak, tavsiye niteliğinde 41 Volt/Metre değer belirlemiştir. Türkiye bu değerin çok altında olan 9.16 değerini yönetmeliklerle uygulamaktadır. Baz istasyonları üzerinden rant elde etmek isteyen çevrelerin kamuoyunu sağlık gerekçeleriyle yanıltması kabul edilemez. Bilimsel gerçeklerle bağdaşmayan açıklamalara itibar edilmemesi gerektiğini kamuoyunun dikkatine sunarız.”

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir