Beş yaşında bilgisayar uzmanı oldu

İngiltere’de yaşayan 5 yaşındaki Ayan Kureyşi, dünyanın en genç bilgisayar uzmanı oldu. Sınavı kazanarak Microsoft sertifikalı profesyonel bir bilgisayar uzmanı olma hakkı kazanan Ayan’ı sınavlara bilgisayar uzmanı olan babası hazırlamış.

Çocuğun sabit diskleri ve ana kartları anlayabilmesi için, eski bilgisayarlarıyla oynamasına izin vermiş. Sınavı zor ama eğlenceli olarak değerlendiren Ayan Kureyşi, ‘Sınavda çoktan seçmeli sorularla birlikte, kablosuz erişim alanı ile çeşitli senaryolara dayalı sorular vardı’ dedi.

Ayan Kureyşi, beş yıl önce Pakistan’dan İngiltere’ye taşınan Kureyşi ailesinin oğlu. Oğlunu bilgisayarla ilk kez üç yaşındayken tanıştırdığın anlatan Baba Asım Kureyşi, ‘Çocuğun, anlattığım her şeyi ertesi gün hatırladığını fark ettim. Ben de ona daha fazla bilgi vermeye başladım’ diye süreci anlatıyor.

Evinde kendi kurduğu bilişim ağının bulunduğu bir bilgisayar laboratuvarı bulunan Ayan, günde iki saat işletim sistemleri üzerine çalışıyor ve programları nasıl yükleyeceğini öğreniyor.

BBC’nin haberine göre, Ayan bir gün Amerika’daki Silikon Vadisi’ne benzer bir teknoloji merkezi kurmak istediğini söylüyor. İngiltere’de kuracağı merkeze E-Valley adını vermeyi düşünüyor. Ayrıca kendi şirketini de kurmak istiyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir