Bilgisayar faresinin mucidi Engelbart öldü

Bilgisayar faresinin mucidi Doug Engelbart, 88 yaşında California’da öldü. Bugün, günlük yaşamın bir parçası haline gelen, tüm dünyada bir milyardan fazla satılan bilgisayar faresini, Oregon’lu bir elektrik mühendisi olan Engelbart, yaklaşık 50 yıl önce, 1960’lı yıllarda tasarlamıştı.

Doug Engelbart’ın tasarımı, o günlerde, ‘çok ileri bir teknoloji’ olarak değerlendirilmişti. Çalışma hayatına Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA kurulmadan önce uzay ve teknoloji araştırmaları kurumunda başlayan Engelbart, daha sonra akademik araştırmalara başlamıştı.

Üniversite çalışmaları sırasında ‘çılgınca fikirleri konusunda konuşmaya son vermezse hiçbir zaman profesör olamayacağı’ söylenmiş.

Doug Engelbart, ahşap bir kabuk ve iki metal tekerlekten oluşan, tasarladığı ilk bilgisayar faresini 1968 yılında kamuoyuyla paylaştı. Öte yandan, Engelbart’ın ‘cihazın nasıl kullanıldığını gösteren’ tanıtımı, dünyanın ilk video konferansı olarak kabul ediliyor.

BBC’nin haberine göre, bir bilgisayarın içinde olanları, bilgisayarın dışındaki bir cihazla kontrol etmek, o dönem için ‘çığır açan bir fikirdi’.

Tüm dünyada milyarlarca bilgisayar faresi satılmasına rağmen, bu icat, Doug Engelbart’ı zengin etmedi. Engelbart, icadının patentini 1970 yılında aldı. Ancak partent süresi, 17 yıl sonra, bilgisayar fareleri günlük hayatın bir parçası olmadan önce sona erdi.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir